'Obama Hamas'ı tecritten vazgeçecek'

'Obama Hamas'ı tecritten vazgeçecek'
'Obama Hamas'ı tecritten vazgeçecek'

ObamaHamas?la düşük düzeyli görüşebilir.

WASHINGTON - İsrail’in ABD’de 20 Ocak’ta göreve başlayacak yeni başkan Barack Obama’ya güvenmediği için Başkan George W. Bush gitmeden Gazze Şeridi’ne saldırdığı yorumları yapılmışken gelecek yönetimin Hamas’ı tecrit doktrininden vazgeçip dolaylı iletişim kanalı kuracağı iddia edildi.
Guardian’ın geçiş ekibine yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Obama, Bush yönetiminin ‘terörist örgüt’ diye nitelediği Hamas’la ‘düşük düzeyli diplomasi’yi tercih edecek. Bu da 2006’da Kongre’nin Amerikan mali yardımını yasakladığı Hamas’la tüm ilişkileri kesme politikasının tamamen sonu anlamına geliyor. Gazete ‘Obama’nın önceleri doğrudan diplomatik müzakereyi onaylama tartışması yok ama danışmanları düşük düzeyde yada gizlice diyalog tavsiye ediyor’ deyip ekledi: Washington’da Hamas’ın dışlanması politikasının yapıcı olmadığına dair artan kanaat var.’ 

FKÖ’yle olduğu gibi...
1970’lerde İsrail’in dahi sonradan haberdar olduğu FKÖ ile Amerikan istihbarat servislerinin yürüttüğü gizli diyalogun Hamas’la öngörülen sürece örnek olabileceği belirtildi.
Obama’nın Ortadoğu özel elçisi olan deneyimli diplomat Richard Haass’ın da ateşkesin yanı sıra  Hamas ile Fetih arasında uzlaşmanın sağlanırsa Hamas’la düşük düzeyli diplomasiye destek verdiği kaydedildi. Bu yaklaşımın Hamas’ı meşrulaştıracağı kaygıları olsa da bir başka diplomat, Obama’nın Bush’un politikalarına bağlı kalmayacağını belirtip “Bu, kritik konularda kritik taraflarla görüşmeler yapma vaadine bağlı bir yönetim olacak” dedi. Yeni Amerikan Vakfı’nda Amerikan Stratejik Programı direktörü Steve Clemons ise “Bush yönetiminin ilan ettiği Hamas’ı tamamen tecrit sona erecek. Avrupalılarıın yaptığı yapılabilir. Çok taraflı bir yapı kurulabilir. Bu neoconların kolayca hazmedemeyeceği bir şey ama sanırım olacak” dedi. Georgetown Üniversitesi terörle mücadele uzmanı Bruce Hoffman ise Obama’nın Hamas’la Şam’daki radikal liderler devredışı kalmadıkça ve askeri kanadının beli kırılmadıkça diyaloga geçemeyeceğini savundu. Obama, Gazze saldırılarına sessiz kaldığı eleştirilerine göreve başlayınca çok şey olacağı yanıtını vermişti.
Eski ABD Başkanı Jimmy Carter dün Gazze’de saldırısının Ortadoğu’da kalıcı barış çabaları için fırsat olabileceğini söyledi. (Guardian)