Obama: Hepimiz bugün New Yorkluyuz!

Obama: Hepimiz bugün New Yorkluyuz!
Obama: Hepimiz bugün New Yorkluyuz!

Obama ile eşi Beyaz Saray?da saygı duruşuna katılırken, Afganistan?daki askerler 9.11 km. koştu. FOTOĞRAF: AFP FOTOĞRAF: AP

NEW YORK - Amerikalılar 3 binden fazla insanın öldüğü, Afganistan ve Irak işgallerinin yolunu açarak dünyayı değiştiren 11 Eylül saldırılarının 8. sekizinci yıldönümünü ilk kez Barack Obama’nın başkanlığında andı. 11 Eylül 2001’de iki Boeing 767 tipi yolcu uçağının New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin 405 metrelik ikiz kulelerine beş dakika arayla çarpması, ardından iki American Airlines uçağından birinin Pentagon’a dalıp diğerinin Pennsylvania’da düşmesiyle şoke olan Amerikalılar, kurbanlarını dün sessiz saygı duruşları ve dualar eşliğinde anımsadı. İlk uçağın ikiz kulelere çarptığı saat 08.46’da Beyaz Saray’da bir dakikalık saygı duruşu yapılırken, Obama, konuşma yapmak üzere 184 kişinin öldüğü Pentagon’u seçti. Başkan, dün New York Times’a yayımlanan makalesinde de New Yorkluların acısını “Her yıl 11 Eylül’de hepimiz New Yorkluyuz” sözleriyle paylaşırken, “Öfke ve acılı hüznümüzü hiç unutmayacağız. Gündelik yaşamımızda bir duyguyu, güvende olma hissini kaybettiğimizi asla unutmayacağız. Başak bir saldırı olmayacağını kimse garanti edemez” dedi. Başkan Yardımcısı Joe Biden ise, yine 08.46’da derin bir sessizliğe gömülen New York’ta kulelerin yok olduğu ‘sıfır noktası’ndaydı (ground zero). Artık yerinde yerler esen dünya ticaretinin kalbine çelenkler konulup 2 bin 700 kurbanın isimleri okundu. 

Taliban toprağında koşu
Irak ve Afganistan’da da anmalar vardı. 1000 ABD askeri Kabil yakınındaki Bagram Üssü’nde tam 9.11 km koştu. Taliban’la savaş maratonu bitmek bilmeyen Amerikan ordusu, bu koşu için, “Askerlerimiz, ABD’ye karşı saldırıların planlandığı Taliban topraklarının merkezinde koşuyor” açıklaması yayımladı. Hal böyleyken bazı Amerikalı kurban yakınları anma törenlerinin asıl amacından sapması ve kulelerin yerine hâlâ daha bir müze ya da anıt dikilmemesinden şikâyetçi. İtfaiyeci oğlunu yitirmiş Sally Regenhard da kulelerin yerinde bomboş bir alan görmenin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını “Sekiz yıl oldu ve ortada hiçbir şey yok” sözleriyle anlattı. Kardeşini Pentagon’da yitiren Debra Burlingame, “Bugünü de 22 Nisan’da kutlanan ve fidanların dikildiği Dünya Günü’ne benzetmelerinden korkuyorum. Anma törenlerine çok az yer veriliyor” dedi. (afp, ap)