Obama için bir haftalık ateşkes

Obama için bir haftalık ateşkes
Obama için bir haftalık ateşkes

Sınırdan geri dönen İsrail askerleri sevinç ve rahatlama yaşarken, Filistinli siviller yerle yeksan olan evlerine yanıyor. FOTOĞRAF: AFP

Obama'nın yemini öncesi Olmert 'Hedefimize tam ulaştık' iddiasıyla tek taraflı ateşkes ilan etti. Hamas da İsrail'in çekilmesi koşuluyla bir haftalık ateşkese gitti. Filistinliler Gazze'nin dümdüz olmasının şokunda. Enkazdan çıkan 100'den fazla cesetle ölü sayısı 1300'ü geçti

GAZZE - İsrail’in 22 günlük operasyonla yerle bir edip kan gölüne çevirdiği Gazze, yarın ABD başkanlığına Barack Obama’nın geçmesine ayarlı geçici ateşkese gidiyor. Önceki gece İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Gazze’den çekilmeksizin tek taraflı ateşkesi yürürlüğe soktu. İlkin direnişin süreceği tepkisi veren Hamas, dün diğer Filistinli örgütlerle birlikte geçici ateşkes ilan edip İsrail’e çekilme için bir hafta verdi.  Saklandıkları yerlerden çıkıp muazzam yıkımla yüzleşen Gazzeliler ise, enkazlardan 100’den fazla ölü çıkarırken, korkunç sahnelerle karşılaştı. 
Olmert, ateşkes ilanında operasyon başında konan Hamas’ı devirme amacından söz etmeden, şöyle dedi: “Silah kaçakçılığına olanak veren tünellerin hemen tamamı, bulabildiğimiz kadarıyla imha edildi. Silah depoları havaya uçuruldu. Hedeflerimize tamamıyla ulaştık. En önemli hedefimiz, güneydeki yerleşim bölgemizde normal bir yaşamdı.” İsrail’in terör örgütüyle savaşının dünya devletlerinin desteğini aldığı ve Hamas ile işbirliği yapan İran’ın başarısızlığa uğradığını savunan Olmert, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşerek ateşkese ikna olduğunu, yurtdışındaki Hamas liderlerinin ise Gazze’de ölenleri umursamadan savaşı sürdürmek istediğini öne sürüp Gazzelilere seslendi: “Savaşımız sizinle değildi. Ama ailelerinize ve masum insanlara acı verilmiştir. Zarar gören çocuklarınızın acısını yüreğimizde hissediyoruz. Sizin düşmanınız İsrail değil, Hamas’tır.”
Filistinli örgütler önce işgal ve abluka sürdükçe direnişi sürdüreceklerini duyurdu. Ardından Hamas bir haftalık ateşkes ilan edip “İsrail şart dayatma çabasında başarısız. İsrail halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması için tüm sınırları açıp yardımlara izin vermeli. Mısır, Türkiye, Suriye ve diğer Arapların İsrail’in tümden çekilmesi, ablukanın kalkması ve kapıların açılmasına yönelik her çabasına yanıt vermeye hazırız” açıklaması yaptı. 

Diskin Olmert’i  yalanladı
Olmert ise ateşkesi ‘pamuk ipliğine bağlı’ diye niteleyip çekilme takvimi vermemekte ısrar ederken, Şin Bet şefi Yuval Diskin “Operasyon bitmedi. Yine başlayıp başlamayacağı konusunda bir kaç gün kilit önemde. Tünellere geri döndürülemez darbe indirilemedi ve tümü imha edilemedi. Hamas tekrar silah kaçırabilir” vurgusu yaptı. Ardından İsrail ordusu akşam saatlerinde askerlerini Gazze’den çekmeye başladığını bildirdi. Ordu açıklamasında, Gazze’den çekilmeye başlayan asker sayısı konusunda bilgi verilmedi. Hamas’ın ateşkes ilanı öncesi dün İsrail’in güneyine yine roketler yollanırken Gazze’de yeni bombardıman ve çatışmalar yaşandı. İsrail askerleri kuzeyde Beyt Hanun’da sekiz yaşında bir kızı, güneyde Han Yunus’ta çiftçi 20 yaşında bir erkeği öldürdü. 

El ve ayakları bağlı 10 ceset var
Gazze’nin Zeytun semtinde bir ev ve civarında, elleri ve ayakları bağlı 10’dan fazla kişinin cesedi bulundu. Toplam ölü sayısı 1300’ü, yaralı sayısı 5 bin 300’ü geçti. Kurbanların en az 410’u çocuk, 108’i kadın. Hamas camilerden zafer için halkı kutlayan anonslar yaptırırken, Gazzeliler yıkımın şokunda. Resmi rakamlara göre, 4 bin konut, 51 hükümet binası ve 20 cami yok olurken, bölgedeki binaların yüzde 14’ü, yollar, okullar, elektrik ve su şebekesi ağır hasar gördü. Sadece altyapıdaki hasar 476 milyon dolar. Zeytun mahallesinde 54 yaşındaki Yahya Karin, bir zamanlar evi olan yerde hislerini “Olmert’e soruyorum, niye evimi yıktın? Ben Hamas değilim, sivilim ve barış istiyorum. Bu sadece halka değil evlerimize yapılan katliam. Allah’a Yahudileri yok etmesi için dua ediyorum” diye dile getirdi. Kimisi evlerinin yerini bile bulamadı. Dostlar birbirlerini “Allah’a şükür yaşıyorsun, önemli olan bu, ev yeniden inşa edilir” diye teselli etti.

Emine’nin mucize kurtuluşu
Gazze’nin Tel El Hava semtinde geçen çarşamba babası ile 11 ve 12 yaşındaki kardeşleriyle kurban gittiği sanılan 14 yaşındaki Emire Kurim ise bir gazeteci tarafından yaralı bulundu. Kardeşleri ambulans bulmaya giderken babasının yanında kalan Emire, yeni bir merminin düşmesiyle yaralanıp, kendine geldiğinde kırılmış bacağıyla sekerek yakındaki bir binaya gidip dört gün kalmış. Ta ki Hizbullah televiyonu muhabiri kendisini kırık camların altında bir şilte üzerinde kanlar içinde bulana dek. Hastanede yaşadıklarını titreyerek anlatan Emire’nin hayatta kalan tek yakını annesi. (Dış Haberler)