'Obama ikili ziyaret için geliyor, bu başlı başına bir mesaj'

'Obama ikili ziyaret için geliyor, bu başlı başına bir mesaj'
'Obama ikili ziyaret için geliyor, bu başlı başına bir mesaj'

ANKARA/WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’ye yapacağı ziyaretin tarihi kesinleşti. 6 Nisan Pazartesi Ankara’ya gelecek Obama,  7 Nisan Salı da Medeniyetler İttifakı 2. Forumu’na katılmak için İstanbul’a geçecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün EİT zirvesi için Tahran’a hareketi öncesi gazetecilerin ısrarla Obama’nın görevdeki ilk 100 günü içinde bir Müslüman ülke başkentinden İslam âlemine sesleneceği yerin Ankara olup olmadığını sorması üzerine şöyle dedi: “Eğer o anlamda bir bağlantı kuracaksanız, Ankara’ya gelmesi başlı başına bir mesajdır” dedi. Gül şöyle konuştu: “Bu ikili bir ziyarettir. Hem ABD hem de bizim açımızdan çok önemlidir. Dünyanın birçok meseleleriyle ABD nasıl ilgileniyorsa, Türkiye de aynı şekilde ilgilenmektedir, özellikle bizim bölgemizdeki bütün konularla... Tüm bunları konuşma açısından önemli bir ziyaret olacak. Ayrıca ABD ile ilişkilerimiz Türk dış politikasının en önemli sütunlarından birisidir.”
ABD Dışişleri sözcüsü Robert Wood da, sorular karşısında “Obama’nın Türkiye’ye gidecek olması çok önemli. Türkiye, önemli bir müttefik ve Türkiye ile yapılacak çok iş var” vurgusu yaptı. Gazetecilerin Türkiye’nin İran ile ABD arasında arabuluculuğa istekli olduğunu hatırlatıp ‘Türkiye’nin aracılığını mı, yoksa İran ile doğrudan teması mı tercih edeceksiniz’ sorusu üzerine Wood, “Değerlendirme sürüyor” dedi. Obama ya da Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Yunanistan’a gidip gitmeyeceği sorularını da “Bir noktada gidecektir. Yerinizde olsam, bunlardan sonuçlar çıkarmazdım” diye geçiştirdi. 

Zapatero ile görüşecek mi?
Obama 2 Nisan’da Britanya’da G20, 3-4 Nisan’da Fransa ile Almanya’daki NATO ve 5 Nisan’da Çekya’da AB zirvesinde hazır bulunacak. Obama’nın Avrupa turunun sonunda Türkiye’ye geleceği 6-7 Nisan tarihleri ise İstanbul’da düzenlenecek Medeniyetler İttifakı 2. Forumu’na denk geliyor. Obama, ikili ziyareti sırasında bu vesileyle forumda konuşma yapma olasılığı varken, İspanya Başbakanı Rodriguez Zapatero ile fikir alışverişi fırsatı da bulabilir.  (aa)