Obama ile Netanyahu ayrı telden

Obama ile Netanyahu ayrı telden
Obama ile Netanyahu ayrı telden

Netanyahu?yu iki saatten fazla süreyle ağırlayan Obama, Filistin?de çözüm için ?ciddi fırsat var? vurgusu yaptı. FOTOĞRAFlar: afp, ap

Obama, Netanyahu'yla ilk temasında 'iki devletli' çözüm baskısı ve 'Yahudi yerleşimleri durmalı' uyarısı yaptı, İran'a yıl sonuna dek süre verdi. Netanyahu ise Filistin devletini yahut yerleşimleri anmayıp İran'a yüklendi

WASHINGTON - Ortadoğu barış sürecine ivme kazandırıp İran ve Suriye’yle diyalog öngören ABD Başkanı Barack Obama, Filistin devletini reddedip İran’a saldırı seçeneğini açık tutan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla ilk buluşmasında ayrı telden konuştu. Muhatabına Filistinlilerle ‘iki devletli’ çözüm için müzakerelere başlanmasını isterken, işgal topraklarındaki Yahudi yerleşimlerini durdurma yükümlülüğünü anımsatan Obama, İran’ın nükleer programına dair diplomaside ise yapay takvimlere gerek olmadığını söylese de Tahran’dan müzakerelerde ciddiyetini ispat için yıl sonuna dek yanıt beklediklerini söyleyerek İsrail liderine bir nebze ‘yakın durdu’. 

‘Yaptırımlar masada’
ABD Başkanı, İsrail lideriyle dün Beyaz Saray’da iki saatten fazla süreyle görüştü. Samimi bir atmosferde yapılan gazetecilere ortak açıklamada Obama, “İsrail ve Filistinliler arasında ciddi müzakere sürecini yeniden başlatmayı görüştük. Başbakan’a tarihi fırsat olduğunu söyledim. Bu, tüm tarafların ciddi yükümlülüklere girmeleri gerektiği anlamına geliyor” deyip ekledi: “İki devletli çözümün başarılmasının sadece Filistinlilerin değil, İsraillilerin, ABD’nin ve uluslararası toplumun da çıkarına olduğuna inanıyorum. Bu fırsatı şu anda yakalamamamız için sebep görmüyorum.” Netanyahu’ya 2003’te kabul edilen ‘yol haritasına’ dair yükümlülüklerini anımsatan Obama, işgal topraklarındaki yerleşimlerin sürekli genişletilmesi politikasına atıfla, “Yerleşimler durdurulmalı” açık uyarısını yolladı. ABD Başkanı İran’la konusunda ise bu ülkede 12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimine atıf yaparak, “İran diplomasisinde yapay son tarihler konulması için sebep yok. Beklentim tartışmalara yakında başlarsak, yıl sonuna doğru onların doğru yönde ilerleyip ilerlemediklerine dair iyi bir his elde etmemiz” vurgusu yaptı. Ancak ABD lideri şerhini “ABD İran’ı dünya toplumuna katmaya çalışıyor. Fakat sonsuza kadar görüşmelerde bulunmayacağız” diyerek koydu ve bu ülkeye karşı sıkı ekonomik yaptırımlar dahil geniş çaplı adımları masada tuttuklarını ekledi.

‘Savunma hakkımız saklı’
Obama’yı ‘büyük bir lider’ diye niteleyen Netanyahu ise Filistinlilerle müzakerelere acilen başlaya hazır olduklarını söyledi ama ABD liderinin aksine Filistin devletini hiç anmayıp “Biz Filistinlileri yönetmek istemiyoruz. Onların kendi kendilerini yönetmesini istiyoruz” demekle yetindi. ABD’nin bile eleştirdiği ‘bir anlaşma için Filistinlilerin İsrail’i Yahudi devleti olarak tanıması’ şartını da koşan Netanyahu, Obama’nın eleştirdiği yerleşimleri de hiç anmadı. Buna karşın ‘İran’ın İsrail için varoluşsal tehdit olduğu’ savını yineleyen Netanyahu, “İsrail’in kendini koruma hakkı saklıdır” deyip ‘Araplar da İran’ı tehdit görüyor’ şeklindeki tezini yineledi.
Filistin Özerk Yönetimi Obama’nın sözlerini ‘cesaret verici’ buldu. (Dış Haberler)