Obama ilk puanını Avustralya lideri üzerinden kazandı

ABD'de 2008 başkanlık seçimi için Demokrat Parti'den aday adaylığını açıklarken, en geç Mart 2008'de Irak'tan çekilme isteyen Illinois senatörü Barack Obama, ilk gün ülkesi içinden değil dışından biriyle kozlarını paylaştı.

AMES/SYDNEY - ABD'de 2008 başkanlık seçimi için Demokrat Parti'den aday adaylığını açıklarken, en geç Mart 2008'de Irak'tan çekilme isteyen Illinois senatörü Barack Obama, ilk gün ülkesi içinden değil dışından biriyle kozlarını paylaştı. ABD Başkanı George W. Bush'un sıkı müttefiki olsa da, Irak'a sadece 1400 asker gönderen Avustralya Başbakanı John Howard, siyahi liderin seçilmesi için ancak Kaide'nin duacı olacağını savundu. Howard, "Kaide'yi yönetsem, takvimde Mart 2008'i işaretleyip hem Obama hem Demokratların zaferi için dua ederdim. Obama'nın tavrı, sadece Irak'ı yıkmak isteyenleri cesaretlendirir. ABD'nin 2008'de çekilmesi, Washington için bozgun olur zira o tarihe dek Irak'ta her şeyin yoluna konması imkânsız" çıkışı yaptı.
Obama, bu yorumuyla diplomatik teamülleri de çiğneyen Avustralya Başbakanı'na ağzının payını vermekte gecikmedi: "Bush'un dünyanın öbür ucundaki bir müttefikinin adaylığımı açıklamamın hemen ertesinde bana saldırması gurur verici. Ama bildiğim kadarıyla bizim Irak'ta 140 bin askerimiz var ve Howard sadece 1400 asker gönderdi. Irak'ta iyi bir savaş vermeye hazırsa, Irak'a 20 bin takviye Avustralya askeri göndermesini öneririm. Yoksa bu sözleri, boş bir retorikten ibaret." Yıl sonundaki seçimde 5. kez aday olmaya hazırlanan 11 yıldır işbaşındaki Başbakan Howard'a ülkesinden tepki gelmekte de gecikmedi. Yarışta beş puan önde giden İşçi Partisi lideri Kevin Rudd, Howard'ı 'Avustralya'nın ABD ile ittifakını Bush yönetimiyle evliliğe dönüştürmekle' suçlayıp
"Demokratların, teröristlerin favorisi olduğunu ima etti. Bu sözlerini geri almalı" çağrısı yaptı. Kendini aklama derdine düşen Howard ise ABC'ye demecinde "20 milyonluk nüfusumuz düşünülürse, Irak'a katkımız yerinde. Obama'nın yorumları konunun özüne inmiyor" savunması yapabildi.
'Clinton savaşı nasıl bitirir bilmem'
Böylelikle ilk yurtdışı salvosunu Avustralya Başbakanı'na atan siyah liderin yurtiçindeki hedefiyse baş rakibi Demokrat New York senatörü Hillary Clinton'dı.
Obama, Irak savaşına desteği yüzünden seçmenlerin soru bombardımanına tuttuğu Clinton'a şöyle yüklendi: "Savaşa onay verilmemeliydi. Zira o zaman bile iyi sonuçlanmayacağı tahmin edilebilirdi. Clinton'ın savaşın bitmesini istediğini biliyorum ama bunu nasıl başaracağını bilmiyorum. Anlatmasını bekleyeceğim." (afp, ap)