Obama İran'a seslendi: Tüm dünya sizi izliyor, şiddete son verin

Obama İran'a seslendi: Tüm dünya sizi izliyor, şiddete son verin
Obama İran'a seslendi: Tüm dünya sizi izliyor, şiddete son verin

Fransa?nınVillepinte kentinde muhalif Ulusal Direniş Konseyi lideri Meryem Recavi?nin gösterisine 90 bin kişi katıldı. FOTOĞRAF: AFP

WASHINGTON - İran’da ‘barışçı protesto hakkını’ desteklese de ‘İran’ın iç işine karışmayacağı’ sözü yüzünden pasif kalmakla suçlanan ABD Başkanı Barack Obama, Kongre’nin muhaliflere açık destek sunan kararından hemen sonra, Tahran’a uyarılar gönderdi. Obama İran hükümetine “Kendi halkına karşı şiddete ve haksız eylemlere son ver” diye seslendi. Obama, “İran hükümeti şunu anlamalı; dünya sizi izliyor. Kaybedilen her bir masum hayatın yasını tutuyoruz. Toplanma ve konuşma özgürlüğüne dair evrensel haklara saygı duyulmalı ve ABD bu hakları uygulama arayışındaki herkesin yanındadır” diye ekledi. Obama, CBS News’e demecinde de, İran dini lideri Ali Hamaney’n göstericilere gözdağına atfen “Gelişmeler ve açıklamanın tonundan son derece endişeliyim” dedi. Obama, “Seslerini duyurmak isteyen insanlara yaklaşımları, uluslararası topluma İran’ın ne olduğu ve ne olmadığı konusunda açık bir mesaj gönderiyor” diye konuştu.
Obama ‘Göstericilere mesajınız var mı’ sorusuna da “Barışçı yolla adalet arayanların arkasındayız” yanıtını verdi. Tahran’ın gösterilerin arkasında düşmanlar olduğu savına “Dikkati dağıtma konusunda mütemadiyen başvurulan eski bir taktik. Bu, ABD ve Batı’nın İran’a karşı olma meselesi değil. Bu İran halkının meselesi” diye itiraz etti.

‘Boks çuvalı olmayalım’
Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs ise, ABD’nin, İran’daki siyasi tartışmalara çekilmek istemediğini belirterek “İran’da İranlılar arasındaki tartışmalarda boks antrenman topu olarak kullanılmak istemiyoruz” dedi.
Kongre’nin her iki kanadı da İran’ı kınadı. Temsilciler Meclisi’nde bire karşı 405 oyla kabul edilen açıklamada protestoculara karşı şiddet ve iletişime kısıtlama kınanırken özgürlük peşindeki İran halkının destek ifade edildi. Senato da benzer bir kararla Tahran’a çattı. Fransa, Almanya ve Belçika gibi Avrupa ülkelerinde İranlılar reformculara destek gösterileri düzenledi. (afp, ap, aa)