Obama ırkçılık krizine 'bira serpti'

Obama ırkçılık krizine 'bira serpti'
Obama ırkçılık krizine 'bira serpti'

Polis sendikası beyaz memur Crowley?e destek verince, Obama tonunu düşürdü. FOTOĞRAFLAR: REUTERS, AFP

Siyah profesörü tutuklayan polisi aptallık, teşkilatı da ırkçılıkla suçlayan Obama, sendika öfkelenince tonunu düşürdü: Sözlerimi dikkatli seçmem gerek. Her ikisini de bira içmeye davet ediyorum

WASHINGTON - ABD’de Harvard Üniversitesi’nden siyah profesör arkadaşının yanlışlıkla tutuklanmasına kızıp köpüren Başkan Barack Obama, polis sendikalarının tepkisi üzerine yelkenleri suya indirdi. Obama, ‘aptallıkla’ suçladığı polisin de telefonda gönlünü aldı.
10 gün önce edebiyat profesörü Henry Louis Gates Jr.’ı anahtarı olmadığı için evine kapıyı zorlayarak girerken hırsızlık zanlısı olarak göz altına alan polis James Crowley’i ‘aptalca davranmakla’ eleştirip polis teşkilatını da ‘ırkçılıkla’ itham etmiş Obama, teşkilatın Crowley’e kol kanat gerip  ‘Başkan özür dilemeli’ baskısı yapması karşısında “Kelimeleri seçerken daha dikkatli olmam gerekirdi” dedi. 

‘Herkes aşırı tepki verdi’
ABD’nin ilk siyah başkanı, Beyaz Saray’da gazetecilerin karşısına beklenenden iki saat önce çıkıp, ortamı şu sözlerle yatıştırdı: “Konuşurken daha ölçülü olmalıydım. Bunu Crowley’e de söyledim. Bu konunun bu kadar büyümesi ırk konusunun hala daha toplumuzda sıkıntılı bir durumda olduğunu göteriyor. Irkçılığa hassas yaklaşan iyi bir sicile sahip bir polis memuru ile Afro-Amerikan toplum yanlış anlama üzerinden sorun yaşayabiliyor.” Obama, hem profesör dostunun hem de polisin ‘aşırı tepki verdiği’ yorumunu da yaptı. Beyaz Saray, Başkan’ın bu sözlerinin ‘resmi bir özür’ anlamına gelmediğini duyurdu. 

‘Ya bahçedeki gazeteciler?’
Obama, hem profesör hem de dostunu tutuklayan beyaz polis memurunu telefonla arayıp esprili bir sohbette yaptı. İkiliyi Beyaz Saray’da bira içmeye çağıran Başkan, bahçesindeki gazeteci ordusundan kurtulmak için yardımını isteyen polise, “Kendi bahçemdeki gazetecilerle bile başa çıkamıyorum” yanıtını verdi.
 Kısa süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Gates, tarihi henüz konulmamış bira davetine olumlu yanıt verirken, “Benim asıl üzüldüğüm nokta, Başkan’ın sağlık hizmetleriyle ilgili girişimlerini anlattığı basın toplantısının bu konu yüzünden dağılması” dedi.  Yorumcular da sağlık sistemiyle ilgili radikal reformları Kongre’den geçirmeye çalışırken konunun gündemden düşmesinin Obama’ya zarar verdiği görüşünde. (afp)