'Obama İsrail-Filistin planını sundu'

'Obama İsrail-Filistin planını sundu'
'Obama İsrail-Filistin planını sundu'

Beyaz Saray, Obama?nın Netanyahu?yu arayıp yeni barış olasılıklarını görüştüğü telefon konuşması için bu fotoğrafı yayınladı. FOTOĞRAF: EPA

Obama'nın İsrail-Filistin sorununun çözümü için yeni planını Netanyahu ile Mübarek yönetimine sunduğu öne sürüldü. Bibi'ye yanıt için altı hafta süre tanınırken, Mısır yönetimi Abbas ile Hamas'ı barıştırma peşinde

WASHINGTON/KUDÜS - ABD’nin Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell barış sürecini diriltme çabasıyla bölgede ikinci tur temaslarına dün İsrail’den başlarken, Başkan Barack Obama’nın Tel Aviv ve Kahire’ye çözüm için bir plan sunduğu öne sürüldü. Planın iki yıl içerisinde iki devletli çözüm temelinde bir barışa ulaşmayı hedeflediği belirtilirken, gelişmelere bağlı olarak Filistinli grupların dahil olduğu Kahire merkezli diplomasi trafiği yoğunlaştı.
Şark-ul-Evsat gazetesine göre, kısa süre önce Mısır İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman ve Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt’e verilen Obama’nın barış planı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya da geçen ay Washington ziyaretinde iletildi. Taraflardan yanıtlarını çabuk vermeleri istenirken, Netanyahu için altı haftalık süre tanındı. Planı ciddiye alan Mısır bunun önündeki en büyük engel olarak gördüğü Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmut Abbas ile Hamas arasındaki iç çatışmayı bitirmek için kolları sıvadı. Kahire, Arap dışişleri bakanlarını 17 Haziran’da acil toplantıya çağırırken, girişimle ilgili bilgilendiren Abbas da eski Başbakan Ahmed Kurey başkanlığında bir heyeti Kahire’ye gönderdi. Alman Haber Ajansı da görüşmelere davet edilen Şam’daki Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in de dün Kahire’ye giderek Süleyman ile görüştüğünu yazdı.
Netanyahu da, önceki gün Obama’yı arayıp önümüzdeki hafta başında açıklamayı planladığı yeni politikasının içeriğini paylaştı. Buna karşın Meşal de boş durmayıp Hamas’ın yeni politikasının sunumunu içerecek bir konuşma yapacağını duyurdu. 

Mitchell’dan İsrail’e teminat
Dün İsrail liderleriyle görüşen Mitchell ise barış sürecini hızla diriltmek istediklerini belirti yerleşimleri durdurma çağrısına rest çeken Netanyahu ile Obama arasındaki gerilimi düşürmek için “ABD’nin İsrail’in güvenliğine ilişkin taahhüdü sarsılmaz olarak devam ediyor. ABD ve İsrail yakın müttefik ve dosttur ve böyle kalacatır” teminatını verdi. 

Türkiye yeniden devreye girecek
İsrail’in Haaretz gazetesi ise Michell’in gündeminde Türkiye’nin arabuluculuğunda İsrail-Suriye dolaylı görüşmelerinin yeniden başlatılması önerisinin de olduğunu öne sürdü. İsrail Radyosu ise Suriye’nin, geçen yılın sonunda patlak veren Gazze Operasyonu ile kesilen görüşmelerin yeniden başlaması isteğini İsrail’e iletilmesini ABD’den istediğini belirtti. Radyoya göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçen hafta Washington’da Şam’ın bu yöndeki talebini Amerikalı yetkililere aktardı. (ap, afp, anka)