Obama, İsrail'in restine aldırmıyor

Obama, İsrail'in restine aldırmıyor
Obama, İsrail'in restine aldırmıyor

Abbas Obama?ya barış mekanizmaları oluşturulmasına yönelik fikirleri içeren bir belge sundu. FOTOĞRAF: afp

Abbas'la ilk temasında 'iki devletli' çözümün hayrını anlatan Obama, İsrail'e 'yerleşimleri durdur' dedi

WASHINGTON - Ortadoğu’da ‘barış sürecini’ iki devletli çözüm üzerinden diriltmeye çalışan ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ardından dün Beyaz Saray’da Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı ağırladı. İsrail’in ‘iki devletli’ çözümün Yahudi devletinin menfaati ve güvenliği için daha hayırlı olacağı konusunda ikna olacağı inancını dile getiren Obama, İsrail hükümetini bir kez daha yerleşimleri durdurmaya çağırdı. ABD Başkanı, Filistin tarafına da “İsrail’e karşı şiddeti kontrol edin” çağrısı yaptı. Abbas ise, kendi payına barış için ‘yol haritasının’ bütün yükümlülüklerine uyduğunu söylerken, müzakere için yerleşimlerin durmasının şart olduğunu vurguladı.
İsrail’in yerleşimlerin tümünü durdurmayı reddetmesinden ötürü Netanyahu hükümetiyle adeta restleşme yaşayan Obama, böylece bu konudaki ısrarcı tutumunu Abbas’la görüşmesinde de vurgulamış oldu. Filistin lideri ise ilerleme için ‘zamanın önemine’ vurgu yaparken, Obama’ya barış sürecine işlerlik kazandırılmasına dair bir belge sundu. Abbas, “Bu belge yol haritası ya da 2002 tarihli Arap barış inisiyatifinden çıkma bir belge değil. Bu, iki planın uygulanması için mekanizmaların oluşturulmasına yönelik fikirleri içeriyor” dedi. Filistin lideri, Obama ile ilk görüşmesindeki izlenimini de “Ciddi ve samimiydi” diye aktardı.
Obama’nın iki devletli çözüm ve yerleşim faaliyetlerinin durdurulması ısrarına karşın İsrail hükümeti, sözcü Mark Regev aracılığıyla “Mevcut yerleşimler içinde inşaatlar sürecektir” yanıtını vermişti. Ortadoğu planını henüz tam ortaya koymayan Obama’nın 4 Haziran’da Mısır’da İslam alemine hitap edeceği konuşması sonrası özel temsilcisi George Mitchell’i 7 Haziran’da yeniden bölgeye gönderecek.  (bbc,afp)