Obama İstanbul'dan gençliğe seslenecek

Obama İstanbul'dan gençliğe seslenecek
Obama İstanbul'dan gençliğe seslenecek

ABD Başkanı?nın Türkiye programı giderek netleşiyor.

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın nisan başında Britanya (G20 zirvesi), Fransa, Almanya (NATO zirveleri), Çekya (AB-ABD zirvesi) ve Türkiye’yi kapsayan turuyla ilgili Beyaz Saray güvenlik danışmanı Denis McDonough gazetecileri bilgilendirdi. McDonough, Obama’nın 5 Nisan pazar akşamı Ankara’ya ulaşacağını, 7 Nisan’a dek Ankara ve İstanbul’u kapsayan ziyarette Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini, İstanbul’da yerel ve kültürel temsilcilerle buluşacağını aktardı.
Obama’nın İstanbul’da bazı öğrenciler ve medya temsilcileriyle yuvarlak masa toplantısında bir araya geleceğini, buradan videokonferans yoluyla Avrupa ve Güneybatı Asya’da gençlere seslenip sorularını yanıtlayacağını anlatan McDonough, bu programın ABD’nin dünyadaki duruşunu yeniden düzenlemenin bir parçası olduğunu belirtti. 

‘Çok iyi bir hikâyemiz var’
Obama’nın bölgedeki gençlere seslenişinin ABD’nin birçok elçiliğiyle birlikte planlandığını kaydeden McDonough, “Mümkün olduğunca fazla genç insana ulaşmak amaçlanıyor. Anlatacak çok iyi bir hikâyemiz var” dedi. Ziyaretle müttefiklik ilişkilerinin canlandırılmasının amaçlandığını belirten McDonough şöyle konuştu: “Türkiye’nin ABD için önemi, sadece NATO üyeliğinden değil, bölgesinde oynadığı liderlikten de kaynaklanıyor. İsrail-Suriye görüşmelerinde rolü dahil. Ayrıca Türkiye, Asya ile Avrupa arasında gerçek bir köprü işlevi görüyor. Başkan, bu konulara yoğunlaşmayı sabırsızlıkla bekliyor”
NATO Genel Sekreterliği’ne Danimarka Başbakanı’nın getirilmesine Türkiye’nin sıcak bakmamasını “Görüşlerimizi önceden duyurmuyoruz.” diye geçiştiren Amerikalı yetkili, Lahey’de yapılacak Afganistan ile ilgili uluslararası konferansta ABD’nin İran ile uyuşturucuyla mücadele gibi konularda ‘yapıcı bir angajmana girmeyi umduğunu’ sözlerine ekledi. (aa)