Obama karanlık sayfanın üstünü örttü

Obama, esirlere işkence yapan CIA'e kalkan olurken sorgu teknikleriyle ilgili karanlık sayfayı araladı. Bush döneminin dört işkencenamesi ürkütücü teknikleri salık veriyor: Esirlere suda boğulma, sahte duvara çarpma, uykusuz ve aç bırakma, tokatlama, zircirleyip tasma takma metotları uygulanabilir

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, selefi Goorge W. Bush’un terörle mücadele adı altında zanlılara işkenceye dayalı sorgulama metotlarıyla ilgili belgeleri yayımlayıp karanlık bir sayfayı açarken, bu işe karışmış CIA yetkililerine kalkan oldu. Obama, suda boğulma hissi yaratan (waterboarding) dahil sert teknikleri uygulayanların kovuşturmaya uğramayacağı garantisi vererek CIA’in yüreğine su serptti. Obama, “Cezalandırma değil derin düşünme zamanı. Tarihimizin karanlık ve acı veren bir döneminden geçmekteyiz. Ama büyük meydan okumalar ve huzur bozucu anlaşmazlığın yaşandığı bir dönemde geçmişi suçlayıp zamanımızı ve enerjimizi boşa harcayarak bir şey kazanamayız” deyip ekledi: “İstihbaratımız dünyanın tehlikeli cephelerinde cesurca görevlerini yapıyor.” 

Tüyler ürperten teknikler

Yayımlanan Bush döneminin dört belgesinde fiziksel acıya yol açmadığı ve işkence sayılamayacağı savulan teknikler anlatılırken, örnek sorgulama şöyle tanımlanıyor: Gözü bağlı, kulakları tıkalı ve başına kukuleta geçirilmiş zanlı korku salan sessiz ve soğuk sorgulama odasına getirilir. Tıraş edilir, elbiseleri çıkarılır ve çıplak halde fotoğrafları çekilir. Ardından kelepçelenir, başına kukuleta geçirilir ve duvara boynundan tasmalanır. Yetkili kukuletayı çıkarır, sorgulama kibarca başlar, işbirliği yapmazsa dehşetli yöntemler devreye girer. Bu dehşetli yöntemler ise şöyle anlatılıyor:
* Çıplak, uykusuz ve aç tutmak itaatkâr yapar. Elbise ve yiyecek ödül olarak kullanılır. 
* Esirin yüzü yada karnına tokat atılabilir. 
* Esiri zorla tasmayla tutmanın ya da sahte duvara çarparak uygulanan ‘walling’ tekniğinin amacı acıdan çok korku vermektir. 
* Esire dakikalarca hortumla su tutulabilir. 
* Esirler zor pozisyonda tutulur; yerde oturtulup kollar havada dümdüz tutulması gibi. 
* Esir gece zincirlenir, çıplak olarak ayakta tutulur veya altına bebek bezi bağlanır.
* Esir uzunca uykusuz bırakılır. Azami uykusuz tutma süresi 180 saattir.
* Sorgu seansları 30 dakikadan birkaç saate uzayabilir. Psikolog ve tıbbi ekibin onayıyla seanslar tekrarlanabilir. 
* Hayvanlardan korkan esirler zararsız böceklerle bir hücrede tutulabilir. (2002’de Adalet Bakanlığı Ebu Zubeyde’nin hücresine tırtıl konulmasına izin vermiş.)
* Waterboarding, baş bağlanarak soluksuz bırakıncaya dek yüze su tutma  tekniği kullanılabilir. (Bu tekniğe maruz kalan Ebu Zubeyde bir tahtaya bağlandı. Vücut boğulma tepkisi verince su kesildi, işlem defalarca tekrarlandı.)
Bush yönetiminin CIA için işkence saymadığı bu teknikler, ordunun el kitabında ‘işkence’ olarak geçiyor. Hal böyleyken Obama’nın CIA’cilere kalkan olması tepki çekti. Anayasal Haklar Merkezi ‘Bu, hukuku uygulamak istemeyen yönetimin yarattığı en derin hayal kırıklıklarından biri. İşkence emrini veren ve uygulayanlar yargılanmalı’ diye çıkıştı. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ise Obama’ya ‘İlerleyebilmek için geriye bakmak zorundayız. Suç işleyenlerin kovuşturulmayacağı açıklaması kabul edilemez’ yanıtını verdi. (ap, afp)