Obama Kıbrıs için devreye giriyor

Obama, Gül ve Erdoğan'a övgülerinin ardından Kıbrıs'a da el atıyor. Yakın dostu Senatör Durbin, Kıbrıs turu çerçevesinde yarın Ankara'da

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama, önceki akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmelerinde Türkiye’nin Ortadoğu’daki liderliğine övgüler düzmesinin ardından Kıbrıs konusuna da müdahil olmak üzere harekete geçiyor. Obama’nın yakın dostu ABD Senatosu’nun çoğunluk liderlerinden Richard Durbin, Lefkoşa ve Atina’daki temaslarının ardından yarın Ankara’ya geliyor. Gül ve Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri yetkilileriyle de görüşecek olan Durbin, Obama’nın Kıbrıs için çözüm önerilerini değerlendirecek.
Durbin’a, Atina, Ankara ve Lefkoşa’yı kapsayan ‘Kıbrıs turu’nda Başkan Obama’nın ekonomi danışmanı Yunan asıllı Aleksis Giannoulias da eşlik ediyor. Durbin’in bu tur kapsamında İstanbul’a da geçip Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etmesi, Patrik Bartholomeos ile de görüşmesi bekleniyor. Mart ya da nisanda Washington’a resmi bir ziyaret planlayan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in, Yunanistan’ın Kıbrıs’ta çözüm için ABD’nin girişimlerini destekleyeceği mesajını Senatör Durbin’e iletti. Durbin, gezisi öncesi Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm bulunabileceği umudunu dile getirip, “Kıbrıs (Rum Kesimi), Yunanistan ve Türkiye, hepsi, ABD’nin hayati müttefikleri ve bölgede önemli ülkeler. Hepimiz barışçıl ve kalıcı bir çözüm bulabileceğini umuyoruz” demişti.

‘İşgalci sözü sıkıntı yaratmasın’
Obama kampanyasında Kıbrıs’taki Türk askerini ‘işgalci’ diye nitelemişken, ABD’li kaynaklar, bu sözlerin ikili ilişkilerde sıkıntı yaratmamasını ‘umduklarını’ söyledi. ‘Obama’nın Kıbrıs’ta acil ve adil çözüm için çalıştığı’ da vurgulandı. Türk kaynaklara göre Durbin’e en önemli mesaj ‘KKTC halkı tecritten kurtulmak için gerekeni yaptı. Siz de yapın” olacak. (Radikal)