Obama: Ninelerimizin fişini çekmeyeceğiz

Obama: Ninelerimizin fişini çekmeyeceğiz
Obama: Ninelerimizin fişini çekmeyeceğiz

Obama?yı ?Hitler?in sevdiği kişi? olarak sunan Cumhuriyetçilerden biri, senatör Specter?a ?Tanrıya hesap vereceksin? diye saldırdı. FOTOĞRAFLAR: REUTERS, AP

Sağlık reformu yüzünden 'sosyalist' ve 'nazi' yaftası yiyen Obama, planı savunup 'Ninelerimizin fişini çekmeyeceğiz' güvencesi verdi

LEBANON - ABD’de sağlık reformunu anlatmaları için Demokrat vekilleri dört bir yana yollayıp toplantılar düzenleten Başkan Barack Obama, bu toplantıların Cumhuriyetçilerle sigorta lobicilerinin baskınlarına uğrayıp kavgalara yol açması üzerine bizzat sahneye çıktı.
New Hampshire’ın Portsmouth kentindeki toplantıyla karşı saldırıya geçen Obama, muhaliflerin yalan yanlış söylentilerle halkın ödünü koparmaya çalıştıklarını söyledi. ABD Başkanı, seçimdeki Cumhuriyetçi başkan yardımcısı adayı Sarah Palin’in yaşlı ya da engellilerin sağlık hizmetine değip değmediğine karar verecek ‘ölüm jürileri’ kurulmaya çalışıldığı eleştirisini de “Öyle bir şey yok. Ninelerimizin fişini çekmeyeceğiz” diye yanıtladı. Annesinin kanserle mücadele ederken özel sigortanın tedavisini karşılayıp karşılamayacağından kaygılanmasını unutmadığını belirten Obama, “Bu kişisel meselem” güvencesi verdi. Bu tartışmayı yaratan madde, yaşlılar yaşam destek hizmetini kesme konusunda doktora danışmak istiyorsa, hükümetin danışmanlık ücretini ödemesini içeriyor. Tabii tartışma bununla bitmiyor.
Pennsylvania eyaletinin Lebanon kentinde toplantı yapan Senatör Arlen Specter, ayağa fırlayan bir adamın öfkeden titreyen sesle “Bir gün tanrı karşında duracak ve  senden hesap soracak” diye bağırmasıyla karşılaştı. “ABD’yi Rusya’ya, sosyalist bir ülkeye çevirmeye çalıyorsunuz. Ülkeyi ne zaman atalarımızın anayasaya göre kurduğu haline geri döndüreceksiniz” diye bağıran bir kadın da ayakta alkışlandı. Muhafazakârlar Obama’nın sağlık reformu logosunu gamalı haça benzettiğinden, planı destekleyen Demokratların ofislerine gamalı haç çiziliyor.
300 milyon Amerikalıdan 47 milyonunun sağlık güvencesi yok. Özel sigortalar sebebiyle 2.5 trilyon dolara varan sağlık harcamaları bütçe açığında önemli bir kalem. GSMH’nin yüzde 16’sını oluşturarak OECD ortalamasının iki katına tekabül ediyor. Planın en tartışılan yanları şunlar: Özel sigortalara karşı federal hükümetin sigorta seçeneğini sunması. Masrafları karşılamak için zenginlerin vergilerini artırması. (Dış Haberler)