Obama öncesi Ermeni pürüzü

Obama öncesi Ermeni pürüzü
Obama öncesi Ermeni pürüzü

Clinton Gül?ün çarşamba İran?da ECO zirvesi vesilesiyle gerçekleştireceği temasları yakından takip edeceklerini söyledi. Gül Ahmedinecad?ın yanı sıra Hamaney?le de görüşebilir. FOTOĞRAF: AFP

Clinton Ankara'da Obama ziyaretinin hazırlığını yaptı. Türkiye Irak ve Afganistan için taleplere peşin 'Evet' demiyor, Babacan, Obama'nın 'soykırım' deme riskinden söz etti. ABD ise?'paket pazarlık' istemiyor
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Ankara ziyareti, Başkan Barack Obama’nın Türkiye’ye geleceği bilgisi ile ‘hazırlık’ ziyaretine dönüştü. Taraflar, Afganistan’a asker takviyesi,  Irak’tan çekilme ve ABD Kongresi’ndeki ‘Ermeni soykırımı’ tasarısına dair kartlarını açıyor. Türkiye, Afganistan ve Irak’la ilgili ABD talepleri için ‘Evet’ yanıtını peşinen vermedi. ABD tarafı da Ermeni tasarısı ve 24 Nisan’da Obama’nın ‘soykırım’ demeyeceğine dair güvence sunmadı. Washington, Ankara’nın İsrail’le ilişkilerini normalleştirmesini istedi.
Diplomatik kaynaklara göre, Obama’nın ziyareti Türkiye’ye atfettiği önemin ispatı. Babacan da dün NTV’de, iki ülkenin dış politikadaki temel öncelikleri tamamen örtüştüğünü belirtip, “İstişare-işbirliği odaklı döneme giriyoruz” dedi. Ancak ABD’nin ilgi ve desteğinin de koşulsuz olmadığı’ özellikle İsrail ile iyi ilişkiler beklediği Clinton tarafından iletildi. Babacan, dün Türkiye’nin İsrail’e bakışını “Stratejik niteliği var. Milli çıkarlar olduğu sürece bu perspektiften bakılmalı” diye aktardı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jim Jones, Clinton’ın gelişi öncesi Babacan’ı arayıp Obama’nın ziyaretini iletirken, güvenlik nedeniyle “Tarihi biz ilan edeceğiz” dedi. Babacan, ABD liderinin ilk dış ziyaretlerden birinin Türkiye olmasını, ‘dünyaya önemli sinyal’ diye niteledi. Ziyaret için şu konularda orta yol aranacak:
‘Soykırım’ riski: Obama’nın 24 Nisan’dan önce gelecek olması, ‘Soykırım demeyecek’ şeklinde yorulsa da Babacan’a göre seçim kampanyasında Ermeni lobisine beş kez vaatte bulunmuş Obama’nın tavrına dair risk var. Ermenistan’la diyaloğu bozacak girişim istemeyen Ankara, ABD’den Türkiye’nin hassasiyetlerini öngörmesini istiyor. ABD ise Türkiye’nin Irak, İran ve Afganistan gibi konulardaki işbirliğinde ‘soykırım’ denklemi kurmasını istemiyor.  
Irak pazarlığı: Clinton, Irak’tan çekilme planını henüz detaylandırmadıklarını, ancak Türkiye’den talepleri olacağını anlattı. Babacan, dün Irak-Akdeniz rotasında sorun olmadığını, malzemelerin cinsi, miktarı, zamanlaması, rotası gibi konularıele almak gerektiğini ekleyip “Türkiye’nin mutlaka söyleyecekleri olur” dedi.
Afganistan’a asker: ABD Türkiye’nin ‘muharip asker vermeme’ kaygısını anlıyor.

‘Elimizi havada bırakmasınlar’
İran: Cumhurbaşkanı Gül ECO zirvesi için bu hafta Tahran’da. Clinton, ‘İran’a saygı ile yaklaşın, diyalog kurun’ mesajı veren Türkiye’ye “Elimizi uzattık, Tahran havada bırakmamalı” yanıtını verdi. Gül’ün Ahmedinecad’ın yanı sıra dini lider Hamaney ile görüşmesi de gündemde. Bu durumda ilk kez bir NATO ülkesi lideriyle görüşecek Hamaney’e Gül ABD yönetimine dair izlenimini aktarma fırsatı bulacak.