Obama: Ortadoğu'da liderliğiniz hayati önemde

Obama: Ortadoğu'da liderliğiniz hayati önemde
Obama: Ortadoğu'da liderliğiniz hayati önemde

Önce Gül?ü, sonra Erdoğan?ı arayan yeni ABD Başkanı Afganistan?ı da ele aldı.

Obama, Gül ve Erdoğan'ı arayıp Türkiye'nin bölgesel liderliğini takdir etti. Erdoğan'a 'Ortadoğu barışında şahsınızın liderliği hayati önemde' diyen Obama, 'Ermeni meselesinde Türkiye'yi incitmeyeceğiz' mesajı verdi

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama, dün akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ı arayıp “Türkiye’nin bölgesel lider olarak çalışmalarını takdir ediyoruz” dedi. Obama’nın Türkiye mesaisi, Erdoğan’ın Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le kapışması sonrası Türkiye-İsrail gerilimine denk geldi. ABD Başkanı’nın Başbakan’a “Ortadoğu barış sürecinde liderliğiniz hayati önemde” dediği öğrenildi. Türk yetkilileri en kısa zamanda Beyaz Saray’da ağırlama arzusunu dile getiren Obama, ‘Ermeni soykırımı’ iddiaları konusunda Türkiye’nin hassasiyetini aktaran Gül ile Erdoğan’a “Türkiye’yi incitmeyeceğiz” mesajı verdi.
20 Ocak’ta göreve başlayan Obama, dün Gül’le 30 dakika süren telefon görüşmesinde hem Gül’ün Rusya ziyareti hem de kendi programı nedeniyle şimdi arayabildiğini anlattı. Ağırlıklı konu Kafkasya olurken, Afganistan, Ortadoğu ve AB de ele alındı. Türkiye-ABD ilişkilerine önem verdiğini ve Türkiye’nin bölgesindeki çalışmalarını takdir ettiğini vurgulayan Obama, “Türkiye bölgede liderlik açısından çok önemli bir görev yapıyor. Afganistan ve Kafkasya’da çok önemli işler yapıyorsunuz” dedi. Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasına çok önem verdiğini ve Türkiye’nin çabalarını takdirle karşıladığını belirten Obama, AB üyeliğini desteklediğini teyit etti. 
Gül’e İsrail’i açmayan ABD Başkanı’nın Erdoğan’la Gazze’ye atıf yaptığı öğrenildi. Obama, Türkiye’nin katkılarıyla Ortadoğu’da yeni açılımlar yapabileceği mesajı da verdi. 

‘Türkiye’nin hassasiyetlerine anlayış’
Başbakanlık Basın Merkezi şu açıklamayı yaptı: “Obama, Gazze konusunda, ‘Ortadoğu barış sürecinde şahsınızın liderliğinin hayati önem taşıdığını ifade etmek isterim. Amerika Türkiye’nin hassasiyetlerini her zaman anlayışla karşılamaktadır’ demiştir. ABD yönetiminin Ortadoğu’da barışın temini, PKK terörünün bitirilmesi, Ermenistan ile ilişkiler başta olmak üzere birçok konuda Türkiye ile birlikte çalışmak istediğini belirtmiştir.  Erdoğan, Obama’ya, stratejik işbirliğinin önemine vurgu yaparak, Kafkaslardan, Balkanlar ve Ortadoğu’ya dek birçok alanda iki müttefik olarak önemli ortak çalışmalar yaptıklarının altını çizmiştir. Ermenistan ve Ortadoğu hassasiyetlerini dile getiren Erdoğan, ilişkilerin zarar görmemesi için Amerika’nın adil ve tarafsız tutumunun önemini dile getirmiştir. “ (Radikal)