Obama Pakistan'da Şerif'e yöneldi

WASHINGTON - Taliban ve Kaide ile savaşın odağına Pakistan’ı koyan ABD Başkanı Barack Obama, bu savaştaki performanslarını beğenmediği Afganistan ve Pakistan liderlerini çarşamba Beyaz Saray’da ağırlamaya hazırlanırken, İslamabad’da yeni ortak olarak muhalif lider Nevaz Şerif öne çıkıyor. Washington’ın cemaatlerle bağı yüzünden araya mesafe koyageldiği eski başbakan ve Müslümanlar Birliği-N’in lideri Şerif, Pakistan Devlet Başkanı Ali Zerdari’nin Taliban’a karşı savaşta tökezlemesi üzerine kıymete bindi. New York Times, Obama’nın, İslamcılar üzerindeki kredisini kullanıp Taliban’ı hizaya getirmesi amacıyla Şerif’e el uzattığını yazdı.
Obama Svat, Buyer ve Aşağı Dir’i içine alan güneybatıdaki Malakand bölgesinde Taliban’a silah bırakmaya karşı şeriat tavizi veren Zerdari’den duyduğu rahatsızlığı “Hükümetin istikrarından derinden endişeliyim” diyerek açığa vurmuşken, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve AfPak Temsilcisi Richard Holbrooke’un Şerif’le telefon görüşmeleri yaptığı belirtildi. Amerikalı yetkililere göre, Obama yönetimi halk nezdinde popülaritesi Zerdari’den 8-9 kat fazla Şerif’ten hükümete ortak olmasını istiyor. Bu kanaat, Merkez Kuvvetler Komutanı David Petraeus’un geçen ay Washington’da özel bir toplantıda ‘Zerdari hükümetinin giderek kırılgan hale geldiği’ tespitini aktarmasının ardından daha güçlendi.
 Washington’da Britanya Dışişleri’nin siyasi işler direktörü Sir Mark Lyall Grant’ın Clinton ve Holbrooke’la Pakistan’ı müzakere ettiğini belirten bir Avrupalı diplomat da, “Şerif’in Zerdari’nin başbakanı olmasına dair anlaşma yok. İkisi arasındaki düşmanlık nedeniyle bu imkansız, ama militanlar üzerinde etkili insanlara ihtiyacımız var. Kim etkili? Ordu mu, evet? Şerif mi, evet” dedi. Dün Obama yönetimi Petraeus’un da katıldığı toplantıda çarşamba günü Zerdari ile Afgan meslektaşı Hamid Karzai’nin önüne konulacak stratejiyi tartıştı. (NYT, afp)