Obama: Rusya İran'a nükleer desteği kessin, biz kalkanı bırakalım

MOSKOVA - ABD Başkanı Barack Obama, Rusya ziyaretinin son gününde İran’ı hedef aldığına bir türlü ikna edemediği Doğu Avrupa’ya füze kalkanıyla ilgili Moskova’ya ilk kez somut öneri sundu. Obama, İran’ın nükleer tesislerini inşa eden ve yaptırımlara set çeken Rusya’ya, ‘Sen bundan vazgeç ben de kalkandan’ mesajı yolladı.
Obama dün Rus elitlerini yetiştiren Yüksek Ekonomi Okulu’nda yeni mezunlara hitabında, Rusya’nın kalkan itirazını bildiklerini ve durumu gözden geçirdiklerini söylerken şöyle dedi: “Ben bu planın İran’dan olası saldırıları önlemek için düşünüldüğünü, Rusya ile hiç ilgisi bulunmadığını netleştirdim. Aslında İran’ın nükleer silahlarıyla ilgili programlar ortadan kalkarsa füze kalkanı için de gerekçe kalmayacak.” “Amerika güçlü, barışçı ve müreffeh bir Rusya istiyor. Modern dünyanın karşı karşıya olduğu meseleler küresel ortaklık gerektiriyor” diyen Obama ekledi: “Ne Amerika ne de Rusya Uzakdoğu yahut Ortadoğu’da nükleer silahlanma yarışından kârlı çıkar. Bu sebeple Kuzey Kore’nin nükleer güç olma çabalarını, İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemekte birleşmek gerek.” 

Medvedev de ‘olumsuz trend’ dedi
Önceki günkü ortak basın toplantısında İran’ı anmadan dünyada yeni nükleer oyuncular belirmesini ‘olumsuz trend’ diye anmış olan Medvedev’in “Ortak sorumluluğumuz herhangi bir olumsuz trendi önlemek. Obama ile müzakerelerimiz gösterdi ki bu soruna karşı aynı tavrı paylaşıyoruz” demesi dikkat çekmişti. ABD’li yetkililer de Rusya’nın İran konusunda Amerikan argümanlarına daha yaklaştığını öne sürdü. Gel gör ki, Obama Moskova’dan ayrılırken, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ‘füze kalkanının silahlarda indirim çabalarına tehdit oluşturduğu’ beyanı geldi. Obama ile Medvedev önceki gün bir dizi anlaşma imzalarken, kalkan anlaşmazlığı yüzünden 5 Aralık’ta süresi dolacak Stratejik Silahların İndirimi Anlaşması’nın (START) yenilenmesi için sadece bir anlayış belgesine imza atabilmişti. İki lider de ‘her konuda anlaşamadıklarını’ teslim ederken, Obama’nın Gürcistan ve Ukrayna’nın egemenliklerine saygı gösterilmesi uyarısı eşliğinde Moskova’nın savının aksine “Nüfuz alanı meselesi 19. ve 20. yüzyıllarda kaldı” demesi de dikkat çekmişti. 

‘Anlaşmazlıklar imzalarla onaylandı’
Rus basını Obamamania’dan fazla etkilenmiş görünmezken, Kommersant zirveyi ‘Anlaşmazlıklar imzalarla onaylandı’ başlığıyla yorumladı. Obama da ünlü Rus yazarı Puşkin’den alıntılarla ve Rusların Nazilere karşı fedakarlıklarıyla süslediği üniversite konuşmasında Rusları çıkarlarının ABD’lilerinkine aykırı olmadığına iknaya çalışsa da çok izlenen Rus televizyonların hiçbiri yayınlamadı. Obama SSCB’nin son lideri Gorbaçov’un yanı sıra muhalefetle buluşmayı ihmal etmedi. (Dış Haberler)