Obama sağlıkta ilk zaferini kazandı

ABD'de Temsilciler Meclisi'nin sağlık reformu tasarısını kılpayı farkla kabul edilmesiyle, Obama ilk zaferini kazandı. ABD'de son 40 yılda sağlık alanındaki en en büyük değişiklik olan tasarının Senato'da onayı gerekiyor. Obama umutlu

WASHINGTON - ABD’de Başkan Barack Obama’nın hem ‘sosyalist’ hem ‘Nazi’ yaftası yemesine ve ölüm tehditleri almasına yol açan sağlık reformu yasa tasarısı, Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde kıran kırana tartışmaların ardından kılpayı farkla kabul edildi. Sonucu ‘tarihi’ diye niteleyen Obama, üst kanat Senato’ya da onay vermesi çağrısı yapıp sağlık reformunun yıl sonu itibarıyla yasalaşmasını talep etti. Bunun için 100 senatörden 60’ının onayı gerekirken, sadece 57 Demokrat ve iki bağımsız senatör var ve Cumhuriyetçilerden ikisi değiştirilmiş bir tasarıyı onaylayabileceklerini söylüyor.
Muhafazakar-Cumhuriyetçi cepheyle sigorta lobisinin engellemek için kampanya yürüttüğü 1990 sayfalık tasarı, önceki gece Temsilciler Meclisi’nde 12 saat süren tartışmalardan sonra 215’e karşı 220 oyla kabul edildi. Demokratlar ret cephesine 39, Cumhuriyetçiler onay cephesine bir fire verdi. Oylamadan önce ‘kürtaja ayrılacak devlet fonları’ maddesi sınırlandırıldı.

12 trilyon dolarlık plan
Tüm vatandaşlarına sağlık hizmeti sunmayan tek gelişmiş ülke ABD’de ‘son 40 yılın en büyük değişikliğini öngören’ 1.2 trilyon dolarlık tasarı, hiç sağlık güvencesi olmayan 36 milyon Amerikalının sigorta sistemine 10 yıl içinde dahil edilmesiyle nüfusun yüzde 96’sının sigortalanmasını hedefliyor. Böylece bütçe açığı 100 milyar dolar azalacak. Buna göre, Amerikalılara özel ile devlet sigortası arasında tercih hakkı verilirken, maddi gücü yetmeyenlere yardım edilecek. Büyük şirketler çalışanlarını mecburen sigortalatacak. Sigorta şirketlerinin cinsiyet ya da sağlık geçmişi gibi nedenlerden dolayı fazla prim alması yasaklanacak. (afp, ap, Reuters)