Obama Sudan'a da açılım yapıyor

Obama Sudan'a da açılım yapıyor
Obama Sudan'a da açılım yapıyor

Sudan?ın güneyindeki özerk bölgede İslamcı muhalefetin de katılımıyla başlayan Juba konferansı danslarla açıldı. FOTOĞRAF: AfP

ABD yönetimi yeni Sudan politikasını açıkladı. Yeni politika 'soykırım' iddiasını yinelese de Hartum'la işbirliğini hedefliyor

WASHINGTON - ABD Başkan Barack Obama, İran’dan sonra, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) martta Darfur’daki katliamlar nedeniyle hakkında tutuklama emri çıkarttığı Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir’e de el uzatıyor.
Yoğun tartışmaların ardından yeni Sudan politikası açıklandı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice ve Sudan özel elçisi Scott Gration’la duyurduğu açılım, Hartum’u tecrit yerine işbirliğine dayanıyor. ‘İnsani sefalet dalgasına son verme’ ve ‘Sudan’ı terörist yatağı olmaktan kurtarma’ parolasıyla kurgulanan politika, havuç-sopa taktiği güdüyor: ‘Sudan ya teşvikler karşılığında şiddete son verir ya da daha fazla baskıyla karşılaşır’. Ama yeni açılım Obama’nın bu hafta Sudan’a yaptırımları yenilemesine engel olmayacak.
Clinton, çatışmaların bitmesi ve 2005’teki barış anlaşmasıyla öngörülen seçimlerin yapılmasını amaçladıklarını savundu. Obama da yazılı açıklamayla “Önce Darfur’daki çatışmaları, ağır insan hakları ihlallerini ve soykırımı bitirmeye çalışmalıyız. Sudan hükümeti barışı ilerletme yönünde hareket ederse teşvikler olacaktır. Ama bunu yapmazsa gerek ABD gerekse uluslararası camianın baskısı artacaktır” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın  ‘terörün sponsoru’ diye etiketlediği Beşir, 2003-2005 arası 300 bin kişinin öldürülüp 2.7 milyonun sürüldüğü Darfur’da Afrikalılarla çatışan Arap milislere arka çıkmak, özellikle Fur, Masalit ve Zaghava kabilelerini yok etme planı ile suçlanıyor. Washington’ın doğrudan Beşir’le değil bakanlarıyla temasa geçeceği belirtiliyor.
Sudan, yeni açılımdan memnun. Beşir’in danışmanı Gazi Selahaddin, yeni politikada askeri müdahale tehdidi olmamasını önemli addedip bunun ‘Obama ruhunu’ yansıttığını söyledi. Selahaddin yine de Beyaz Saray’ın ‘soykırım’ sözünü terk etmemesini ‘talihsizlik ve hakikatleri yansıtmamak’ diye niteledi. (ap, afp, aa)