Obama, Suudi barış planını revize ediyor

Müslümanlara Mısır'dan hitabı öncesi Riyad'a gidecek olan Obama'nın, Filistin için 2002 tarihli Suudi barış planını genişleten yeni bir plan sunacağı öne sürülüyor

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, 4 Haziran’da Mısır’da yapacağı konuşmayla Müslüman alemine vereceği mesajlara odaklanmışken, bir gün öncesinde petrol zengini Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek olması, Filistin-İsrail meselesinde yeni plan ortaya atılacağı iddialarına yoruldu. Yeni Amerikan planının İsrail tarafından reddedilen 2002’deki Suudi barış planını temel alacağı öne sürülüyor.
Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Obama’nın 3 Mayıs Cuma akşamı Riyad’da Kral Abdullah’la başta Ortadoğu barış süreci, İran ve terörizm olmak üzere bir dizi mühim konuyu ele alacağını söyledi.  Gibbs, “Başkan bu görüşmeyi pek çok önemli işi tartışma fırsatı olarak görüyor” dedi. Obama’nın Kahire’den önce Riyad’a gitmesi, geçen hafta İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla temasıyla ilintilendirildi. Obama’nın üst düzey yardımcıları da ABD’nin ortaya koyacağı yeni bir planın Suudi girişimiyle 2002’de ortaya atılan ve Arap Birliği’nin de benimsediği planın genişletilmiş hali olacağını söylemesi dikkat çekti. 2002 girişimi, Arap devletlerinin İsrail’le ilişkilerinin normalleşmesi için işgalin bitmesi, Filistin devleti kurulması ve mülteciler sorununa ‘eşitlikçi’ çözümü içeriyor. Ama İsrail ve geçmiş ABD yönetimi planı reddetmişti. Geçen ay Obama ile Beyaz Saray’da görüşen Ürdün Kralı Abdullah ise daha sonra ABD’nin yeni bir barış planı hazırladığını söylemişti.
Öte yandan İsrail parlamentosu aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nden Aryeh Eldad’ın ‘Ürdün zaten Filistin devleti. Filistinliler Ürdün vatandaşı olsun” diyerek sunduğu tasarı Amman’la gerilim yarattı. 

İsrail Ürdün’ü kızdırdı
İsrail elçisini çağırıp protesto notası veren Ürdün Dışişleri açıklama istedi. İsrail Dışişleri önerinin hükümetin tavrını temsil etmediği savunusu yapsa da tasarının koalisyon ortağı olarak hükümette Savunma Bakanlığı yapan İşçi Partili Ehud Barak dahil 53 vekil tarafından desteklenmesi kafa karıştırdı. Knesset’in dışişleri ve savunma komisyonunda ele alınacak tasarıya Cumhurbaşkanı Şimon Peres de sert tepki gösterdi. (afp, Reuters)