Obama Washington'da, manzarası Beyaz Saray

Obama Washington'da, manzarası Beyaz Saray
Obama Washington'da, manzarası Beyaz Saray

Obama ailesi 20 Ocak?taki yemin törenine kadar Beyaz Saray?ın karşısındaki 1928?de inşa edilmiş Hay-Adams Oteli?nde kalacak. FOTOĞRAF: AFP

CHICAGO - ABD’de 4 Kasım’daki seçimi kazandığından beri 10 Kasım’da Başkan George W. Bush tarafından Beyaz Saray’da ağırlanması dışında geçiş dönemini memleketi Chicago’da, Noel tatilini de Hawaii’de geçiren Barack Obama başkente yerleşiyor. 20 Ocak’ta yemin edip göreve başlayacak Obama, eşi Michelle, 10 ve 7 yaşlarındaki kızları Sasha ve Malia ile yarın tarihi Hay-Adams Oteli’ne yerleşecek. 1928’de yapılmış 145 odalı lüks otel ile Beyaz Saray’ı ünlü Lafayette Meydanı ayırıyor. Suit fiyatlarının 5 bin dolar olduğu otelin bazı odaları doğrudan Beyaz Saray’a bakıyor. Bush, Obama’nın geleneksel olarak yeni başkanların yemin töreni öncesi kaldığı Blair House’a yerleşme talebini misafirhanenin 15 Ocak’a kadar resmi konuklara tahsis edildiği gerekçesiyle reddetmişti.

Başkanlar yemeği
Obama, pazartesi Senato çoğunluk lideri Harry Reid ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelocy ile görüşüp Cumhuriyetçi liderlele buluşacak. Çarşamba da Bush’un Beyaz Saray’da eski başkanlar Bill Clinton, George Bush ve Jimmy Carter’ın da katılacağı öğle yemeğinde yerini alacak.  (afp, ap)