Obama, Yo Mama, Alabama, Osama...

ABD Kongresi'nin tek siyah senatörü ve 2008'deki başkanlık seçimi için adaylığı konuşulan Barack Obama, isminden çektiği kadar hiçbir şeyden çekmiyor.

NEW YORK - ABD Kongresi'nin tek siyah senatörü ve 2008'deki başkanlık seçimi için adaylığı konuşulan Barack Obama, isminden çektiği kadar hiçbir şeyden çekmiyor. Halkın 'Yo Mama', 'Bahama', 'Alabama' diye isimler taktığı senatörün adı, son olarak uluslararası haber kanalı CNN'in bir programında Kaide lideri Usame bin Ladin'le karıştırıldı. Kanal, ekranda yanlışlıkla 'Osama' yerine 'Obama' yazınca, özür dilemek zorunda kaldı.
CNN'de Wolf Blitzer'in hazırladığı Durum Odası adlı programda ekranda 'Where's Osama?' (Usame Nerede?) yazısı yerine 'Where's Obama?' (Obama Nerede?) yazısı göründü. Tepkiler üzerine CNN hatasını düzeltirken, ertesi sabah Blitzer canlı yayına çıkıp özür diledi. Hatayı 'talihsiz bir yazım hatası' diye niteleyen Blitzer, "Sayın Obama'yı telefonla arayarak özürlerimi şahsen de ileteceğim" dedi. Siyahi senatörün sözcüsü özrün kabul edildiğini belirterek, "Gerçi 's' ve 'b' harfleri yakın değil ama bir kasıt olmadığını varsayıyoruz" açıklaması yaptı.
Cumhuriyetçilerden Saddamlı yakıştırma
Demokrat Parti'nin yükselen yıldızının adından çektiği bu kadarla kalmıyor. Cumhuriyetçiler, Saddam'ı çağrıştırması için, siyahi senatöre tam adı olan 'Barack Hüseyin Obama' diye sesleniyor. Kenyalı bir baba ve Amerikalı bir annenin oğlu olan 45 yaşındaki Obama, başkanlık yarışına katılabileceğini söylemişti.