Obama: Yükselen güç Çin'i kıskaca alma peşinde değiliz

Obama: Yükselen güç Çin'i kıskaca alma peşinde değiliz
Obama: Yükselen güç Çin'i kıskaca alma peşinde değiliz

Daha önce Suudi Kralı önünde el pençe divan olmasıyla şimşekleri çekmiş Obama, Japonya?da İmparator Akihito ile İmparatoriçe Miçiko önünde gelenek uyarınca eğildi. Obama, APEC?in akşam yemeği açılışına yetişemese de aile fotosunu kaçırmadı. FOTOĞRAFLAR: AFP, REUTERS

Asya gezisinde kendisini 'ABD'nin ilk Pasifikli başkanı' diye sunan Obama, Çin'in yükselen güç olmasına destek açıklarken, ekonomik uyarıları da ihmal etmedi

TOKYO/SİNGAPUR - İlk Asya turuna çıkan ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin yarım asırlık müttefiki Japonya’da bir konuşma yaparak, yeni yüzyılın hakim gücü olacağının işaretlerini veren kıtayla ilgili politikasını açıkladı.
Tokyo’daki bir konser salonunda 1500 kişiye seslenen Obama, Hawai ve Endonezya’da geçen çocukluğunu hatırlatıp, kendisini ‘ABD’nin ilk Pasifik Başkanı’ olarak sundu. ‘Bir Pasifik ulusu olarak ABD’nin dünyanın bu yaşamsal önemdeki bölgesinde liderliğini güçlendireceği ve sürdüreceğini’ dile getiren Obama, Çin’in çok önemli bir güç haline gelmesini Washington’ın nasıl karşıladığının Asya’da merak edildiğini bildiğini söyledi. ABD Başkanı “ABD Çin’i kıskaca almak peşinde olmadığı gibi Çin ile ilişkileri derinleştirmek de ikili ittifaklarımızı zayıflatmak anlamına gelmiyor. Tam tersine; güçlü, müreffeh bir Çin’in yükselişi uluslar topluluğu için bir güçlenme kaynağı olabilir” dedi. 
Japonya’da ilk kez iktidar olan solcular ABD ile üsler anlaşmasını değiştirmeye çalışırken, Obama, “Amerikan güçleri dünyada iki savaşla iştigal ediyorlarsa da, Japonya ve Asya’nın güvenliğine bağlılığımız sarsılmazdır. Bunu tüm bölgede konuşlu üniformalı erkek ve kadınlarımıza bakarak da görebilirsiniz” vurgusu yaptı. 

APEC zirvesinde eleştiri
ABD Başkanı, bir yandan 2.6 milyar insanı kapsayacak Trans-Pasifik serbest ticaret bölgesi kurulmasına destek verdi. Diğer yandan ABD ucuz Çin mallarının istilası altında ve dibine kadar Pekin’e borçlu durumdayken, Obama, Amerikan ekonomisinin düze çıkabilmesi için Asya ülkelerinin ihracata dayalı ekonomilerini yeniden yapılandırmalarını, küresel büyümeyi yeniden dengelemek için yeni strateji geliştirilmesini istedi. Bu akşam Pekin ziyaretine başlayacak ABD Başkanı, Çinli yetkililerle temaslarında insan hakları meselesini gündeme getireceğini ama bunu hınçla yapmayacağı mesajını verirken, Tibet meselesine değinmedi. Asya’nın diğer yükselen gücü, ABD’nin müttefiği Hindistan’ı da hiç anmadı.
Singapur’a geçen Obama, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine katıldı. 21 üye ülkenin lideri Singapurlu bir tasarımcının zirve için özel diktiği ve ülkenin Çin, Malay, Hint kültürlerini yansıtan renkli bluzlarını giydi. Zirvede Obama’ya ekonomik kriz karşısında ABD’nin serbest ticaretten uzaklaşıp korumacılığa sarıldığına dair eleştiriler yöneltiliyor. (afp)