Obama 'yumuşak' diye eleştiriliyor

Obama 'yumuşak' diye eleştiriliyor
Obama 'yumuşak' diye eleştiriliyor

Besiçler yeniden işbaşında: İran?da reformcuları bastıran ?rejimin gizli silahı? Besiçler dün Hamaney için Cuma alanını doldurdu. Farsça ?seferberlik? anlamına gelen Besiç örgütlenmesi, 1979?daki İslam Devrimi sonrası patlayan İran-Irak savaşında Ayetullah Humeyni?nin çağrısıyla oluşturulan gönüllü güçler. Çok sayıda gönüllü genç sekiz yıllık savaşta ölürken, ateşkesin ardından kalanlara biçilen görev sokaklarda ?ahlak? bekçiliği oldu. FOTOĞRAF: afp

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın İran’a yumuşak tavrı başını ağrıtıyor. Obama, ‘barışçı protesto hakkına’ vurgu yapsa da ‘İran’ın iç siyasetine karşımayacaklarını, hatta aşırı muhafazakar Mahmut Ahmedinecad’la reformcu Mir Hüseyin Musavi arasında fark olmadığını söyleyerek şimşekleri üzerine topladı.
Başkanlık seçimindeki rakibi Senatör John McCain, Obama’yı ‘kayıtsız kalmakla’ suçlayıp, bunun ABD’nin ‘ilkelerinden vazgeçmek olduğunu’ savundu. Cumhuriyetçi milletvekili Eric Cantor, “ABD’nin ahlaki sorumluluğu var” derken, Demokrat senatör John Kerry, cevabı dün New York Times’daki ‘İran hakkında konuşmadan önce düşün’ başlıklı makalesiyle yapıştırdı: “Hepimiz protestolardan esinleniyoruz... Ama yapmamız gereken son şey Ahmedinecad’a 1953’teki ABD destekli darbeyi kullanma fırsatı vermek.” Önce ‘Başkan doğru tonlamanın önemine inanıyor” açıklaması yapan Beyaz Saray daha sonra Obama’nın şiddeti açıkça reddettiğini ve gösteri hakkını savunduğunu duyurdu. Temsilciler Meclisi ise bire karşı 405 oyla reformcuların bastırılması ve ileşitim ambargosunu kınayan bir çağrıyı kabul etti. (Dış Haberler)