Obama'dan Afganistan'a ilk 'hançer'

Obama'dan Afganistan'a ilk 'hançer'
Obama'dan Afganistan'a ilk 'hançer'

Büyük kısmı çöllük olan Helmand vilayetindeki operasyon, ilk etapta afyonun yetiştiği Helmand nehri civarına odaklanıyor. FOTOĞRAF: AP

ABD ordusu Obama'nın AfPak stratejisi çerçevesinde Afganistan'da ilk büyük operasyonu başlattı. Hedef 4 bin askerle Taliban'ın kalesi Helmand'ı ele geçirip Afgan halkını 'Talibansız daha mutlu olacaklarına' ikna etmek. Taliban, 'Direnişe hazırız' dedi. Pakistan da sınıra takviye asker yığdı

KABİL - Irak’tan çekilme düğmesine basıp AfPak stratejisiyle Taliban ve Kaide ile savaşın merkezine Afganistan ve Pakistan’ı oturtan ABD Başkanı Barack Obama, ilk büyük operasyonunu başlattı. ‘Hançer’ kod adlı operasyonla binlerce deniz piyadesi havadan ve karadan Taliban’ın kalbi Helmand vilayetine sevk edildi. ‘Bugüne kadarkilerin en büyüğü’ diye nitelenen saldırı Obama’nın yeni savaş planı açısından sınav niteliğinde.
Afganistan’da 20 Ağustos’taki başkanlık seçimi öncesi önceki gece farklı üslerden 4 bin ABD askeri onlarca helikopterle afyon tarlalarıyla malum Helmand vadisine çıkarma yaptı. Operasyona 650 Afgan askeri de katılıyor. Obama’nın 21 bin takviye asker yollaması sonrası girişilen operasyonun amacı, Taliban’ı bölgeden söküp atmak ve yerel halkın kalbini kazanmak. Saldırıların kilit hedefi ise Taliban’ın sığınak ve afyon sayesinde mali kaynak bulduğu Nava ve Garmsir bölgesi. 

‘Bu kez güven kazanacağız’
Deniz piyadelerinin 2004’de Irak’ın Felluce kentindeki savaşın ardından tutuştuğu en büyük operasyonla ilgili Tuğgeneral Larry Nicholson, “Hançer’i diğerlerinden ayıran sayıca büyük askeri gücün katılması, güçlü ve hızlı olması” dedi. Nicholson Camp Leatherneck’de askerlerine seslenişinde de şunları söyledi: “Operasyonun en saldırgan aşaması 36 saat sürecek. Bu operasyon, yerel halkı Batı destekli Afgan güçlerinin İslamcı radikallerden daha iyi bir gelecek sunacağına ikna edecek. Bu büyük ve riskli bir görev ama şaşırtıcı fırsatlar içeriyor. Helmand’a gideceğiz, orada kalacağız, güvenliğin tamamen Afgan güçlerine geçmesi için çalışıp inşa edeceğiz. Bu kez farklı olan bu. Halka neden orada olduğumuzu anlatacak, güvenlerini kazanmaya çalışacağız.” Sabah Nava’da 20 kişilik direnişçi grubuyla çatışma yaşandığı haberleri gelirken, insansız uçaklar halka sesli yayınlarla bilgi veriyor. ABD’li sözcü Teğmen Abe Sipe, “Düşman hafif direnişin ardından çekilmeyi seçti. Yola yerleştirilen bombayla iki askerimiz yaralandı” bilgisini verdi. Afgan General Şair Muhammed Zazai ise güneydeki Hanişin bölgesini çatışmasız aldıklarını söyledi.
Taliban sözcüsü Kari Muhammed Yusuf ise, “11 yabancı asker öldü ya da yaralandı. Savaşçılarımızdan biri öldü, ikisi yaralandı” derken, Taliban komutanı Molla Hayat Han “Binlerce mücahit Amerikan güçleriyle savaşmaya hazır” açıklamasını yaptı. Batılı güçlerin sivil kayıplar nedeniyle kötü ünü anımsatılırken, öldürülecek tek bir çocuğun operasyon için felakete yol açacağına dikkat çekiliyor. Amerikan ordusu operasyon başlamadan önce de Afganistan’ın güneybatısındaki Paktika eyaletinde bir askerin rehine alındığını duyurdu. Taliban rehineye karşı esir savaşçıların bırakılmasını istedi.
Helmand’la 200 km’lik sınırı paylaşan Pakistan da bölgeden kaçacak savaşçıların önünü kesmek için sınıra asker sevk etti. Helmand’da Peştun asıllı Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin hemşerileri yaşıyor. Karzai bölgede sandıklar kurulabilirse Peştun oylarını toplamayı umuyor. Yıl sonuna dek Afganistan’daki Amerikan güçlerinin sayısını 68 bine çıkarmayı planlayan Obama’nın diğer hedefi 2011 itibarıyla Afganistan ordusuna 54 bin ilave asker yetiştirip sayıyı 134 bine yükseltmek. (afp, ap, Reuters)