Obama'dan artık icraat bekleniyor

Obama'dan artık icraat bekleniyor
Obama'dan artık icraat bekleniyor

Kahireliler mağazalar dahil televizyon buldukları her yerde Obama?ya kilitlendi. FOTOĞRAF: ap, AFP

Obama'nın Kahire hitabı İslam âleminde selefi Bush'un politikalarını değiştirme çabası görülse de şüpheler eksik değil. 'Söz yetmez icraat gerek' tepkisi öne çıkıyor. Obama'nın 'ABD'nin seçilmiş İran hükümetini (Musaddık) devirdiğini' itiraf etmesi İran'ı şaşırttı. Tahran'da sessizlik hâkim

KAHİRE - ABD Başkanı Barack Obama’nın İslam alemine hitap ettiği Kahire konuşması ‘bu kadar günah çıkarmayı’ beklemeyen Müslüman dünyada yeni başlangıç görülse de şüpheyler eksik değil. Konuşma Obama’nın selefi George W. Bush’un politikalarını tersine çevirme çabasına yorulurken, herkesin asıl beklediği icraat.
İran: Obama’nın İran’ın nükleer silah değil ama enerji hakkını tanıyıp İran’da ilk kez demokratik yoldan seçilmiş Musaddık hükümetinin devrilmesinde Amerika’nın rolünü teyit etmesi önemli bir jest görülürken, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in konuşmadan önceki “ABD Ortadoğu’da sevilmiyor. Yeni hükümet imajını değiştirmek istiyor ama bu konuşmayla, sloganla olmaz” sözleri sayılmazsa Tahran’da resmi cephe sessiz. Devlet televizyonu konuşma için ‘Bir sürü laf, çekici ama inanılmaz’ yorumu yaptı. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin yardımcısı Hüccetülislam Abtahi konuşmayı ‘Bush’un yarattığı düşmanca ortamın tazmini’ diye nitelerken, Ayetullah Ahmed Cenneti “Obama yeni dönemden bahsediyorsa bunun ilk şartı politika değişikliğidir” dedi.
İsrail: Konuşmanın Araplar ve İsrail arasında uzlaşmayı tetiklemesi umudu eşliğinde güvenliğin barış için kilit olduğu uyarısını yaptı. Ancak işgal topraklarındaki Yahudi yerleşimlerinin durdurulmayacağı da vurgulandı. 

Sadr: Önce işgali bitir
Irak: Şii lider Muktada Sadr, “Obama’nın yapmacık konuşmasının tek hedefi vardı: Bush’un kullandığı yoldan farklı bir yolla dünyayı iradesi altına almak” yorumu yaptı. Sadr “Bu laflara ABD Irak’tan, Afganistan’dan çekilene ve düşman İsrail’den desteğini çekene kadar inanmayacağız” diye ekledi.
Afganistan: Taliban liderleri, AFP’ye gönderdikleri  açıklamada, Obama’ya inanmadıklarını belirterek, “Amerikalılar Afganistan’da kaldıkça, direniş ve savaş devam edecek” dedi.
Lübnan: Şii Hizbullah’ın milletvekillerinden Hasan Fadlallah, “Arap-İslam dünyasının ders almaya değil, somut eylemlere ihtiyacı var. Bu somut eylemlere Filistin davasına karşı radikal bir değişiklikle başlanmalı” yorumu yaptı.
Suudi Arabistan: Radikal militanları rehabilite eden komisyonun üyesi Şeyh Muhammed el Nucaimi, militanlara Obama’ya yardım edin çağrısı yaptı: “Bugün yeni bir dil kullanan ve yeni bir dünya isteyen bir başkanları var. Ona şans tanımalıyız.”
Endonezya: Başkent Cakarta’da radikal İslamcı örgüte ait yatılı okulun müdürü Vahyuddin, “Amerika ya da daha doğrusu Bush’un geçmişte yaptıkları için Müslümanlardan özür dilemeye çalıştı. Farklı olma sözü veriyor. Ama hepsi bu. Uygulama görmek istiyoruz” dedi.
Pakistan: Yorumcu Siraj Vahab “ABD’nin dünyada açtığı yaralar çok derin ve tek konuşmayla kapatılamaz” diye konuştu. (afp, aa, ap)