Obama'dan Erdoğan'a iltifat: Liderliğinizden daha da etkilendim

Obama'dan Erdoğan'a iltifat: Liderliğinizden daha da etkilendim
Obama'dan Erdoğan'a iltifat: Liderliğinizden daha da etkilendim

ABDBaşkanı Obama, TBMM?deki konuşmasının ardından başbakanlık binasına Başbakan Erdoğan?la el ele vererek girdi. FOTOĞRAF: KAYHAN ÖZER / AA

G20 zirvesinde Erdoğan'ı ilk gördüğünde çok etkilendiğini söyleyen Obama, 'Bugün daha da çok etkilendim' dedi. Obama Rasmussen'e dair vaatlerin takipçisi olacağını ekledi

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama, ilk olarak Londra’daki G-20 Zirvesi’nde tanıma fırsatı bulduğu Başbakan Tayyip Erdoğan’ın liderliğinden çok etkilendiğini belirterek, “Bugünkü görüşmede daha da çok etkilendim. Türkiye’nin, ABD’nin kritik stratejik bir ortağı olduğunu düşünüyorum. Sadece terörle mücadele değil” dedi. Obama’nın Erdoğan’a Türkiye’nin NATO Genel Sekreteri olması konusunda itirazları bulunan Danimarka’nın eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen için verdiği güvencenin takipçisi olacağını söylediği de belirtildi.
Erdoğan, Obama ile yaklaşık 1 saat görüştü. Başbakanlık’ta yapılan görüşmede Erdoğan’ın Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy hazır bulundu.
Ardından ortak açıklamada Erdoğan, ‘stratejik ortaklık’ gereği ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini belirterek, “Afganistan, Irak ve Ortadoğu gibi konuların yanında enerji konusu üzerinde de durduk. NATO’daki son gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk. İnanıyorum ki teröre karşı ortak mücadelemiz aynı kararlılık ve aynı dayanışma içinde sürecek” diye konuştu.

Obama’dan Erdoğan’a övgü
Erdoğan’ı geçen hafta Londra’da yakından tanıma fırsatı bulduğunu dile getiren ABD başkanı ise, “Liderliğinden çok etkilenmiştim. Görüşmemizin çok mükemmel bir özetini verdi. Bugünkü görüşmede daha da çok etkilendim. Türkiye’nin ABD ile kritik stratejik bir ortağı olduğunu düşünüyorum. Sadece terörle mücadele değil. Her iki ülkenin inanıyorum ki bölgenin ve tüm dünyanın refahına yol açacak ekonomik, kültürel ve siyasi bağlarını geliştirmekle de ilişkilerimizin böyle olduğunu düşünüyorum. Türkiye ile ortaklığımızın ve çalışmalarımızı heyecanla bekliyorum. Sayın Başbakan ve sayın Cumhurbaşkanı’nın çok iyi bir ortak olacağına eminim” diye konuştu. 

‘Let’s go to İstanbul’

Obama, “Thank you, lets go to İstanbul” diyerek Başbakan’ın makam odasından ayrıldı. Erdoğan, Obama’yı yine makam aracının kapısına kadar uğurladı. Edinilen bilgiye göre görüşmede vaatler karşılığı NATO şefi olan Rasmussen konusu da ele alındı. Obama, Erdoğan’a, NATO’daki gelişmeleri hatırlatarak, “Verdiğim sözün takipçisi olacağım” dedi. Obama, ayrıca, “PKK’nın bitirilmesi konusunda da kararlıyız” dedi. (Radikal)