Obama'dan Gitmo için U dönüşü

Obama'dan Gitmo için U dönüşü
Obama'dan Gitmo için U dönüşü

Yeni fotoğraflarda ABDaskerlerinin Ebu Garib?deki eziyetleri görülüyor.

Selefinin esirlere muamelelerinin hukuksuzluğunu vurgulayıp Gitmo'daki askeri mahkemeyi askıya alan Obama U dönüşü yapıyor. Bir avuç esir için yeniden devreye sokulacak askeri mahkemelerde makyaj yapıldı: İşkenceyle alınan ifadeler delil olmayacak, zanlı askeri avukatını seçebilecek

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Bush yönetiminin ‘terör zanlısı’ diye tutulan esirlere muamelelerinin hukuk dışılığını vurgulayıp prim toplasa da selefinin uluslararası hukuka aykırı askeri mahkeme sisteminden de vazgeçmiyor. Federal temyiz mahkemesinin kararına rağmen esirlere işkenceleri gösteren fotoğraflarının yayımına karşı çıkarak liberal destekçilerini hayal kırıklığına uğratan Obama, bu kez Guantanamo’daki esirleri yargılayan askeri mahkemelerin yeniden iş başı yapacağını duyurdu.
Obama ocakta göreve başladıktan iki gün sonra askeri mahkemelerin çalışmalarını 120 günlüğüne yani 20 Mayıs’a dek durdurup gözden geçirme vaat etmişti. Ancak kimi değişikliklerle sistemin devamına karar verdi. Askeri yargı Gunatanamo’daki 241 esirden en fazla 20’si için söz konusu olacak, esirlere kendi askeri avukatını seçme hakkı tanınacak ve kulaktan dolma deliller aleyhlerinde kullanılmayacak. Mahkemede Obama’nın yasakladığı CIA’in suda boğulma hissi yaratan ‘waterboarding’ gibi tartışmalı sorgu teknikleriyle elde edilmiş ifadeler delil sayılmayacak. Yeni kuralların Şeyh Halid Muhammed’le birlikte 11 Eylül saldırılarında rol almakla suçlanan beş esiri etkilemesi bekleniyor. 
Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı gizli belgeye göre, baş zanlı Şeyh Muhammed sadece bir ayda 183 kez waterboaring tekniğine maruz kalmış. Bu durumda Şeyh Muhammed’in itirafları işe yaramayacak. 
Obama dün yayımladığı açıklamada “Bu reformlar komisyonları hukukun üstünlüğünü gözeten meşru bir oturum olarak yeniden  uygulamaya geçirecek. Bu, değerlerimizi kaybetmeden  ülkemizi korumanın en iyi yolu.” ifadelerini kullandı. İnsan Hakları İzleme Örgütü danışmanı Stacy Sullivan, “Obama yönetimi tamamen sakat bir sistemi tamire kalkışmamalı. Askeri mahkemeleri diriltmek Guantamano’yu kapatmanın anlamını yok eder” uyarısı yaptı.  Sivil Haklar Birliği avukatı Jonathan Hafetz, “Değişiklikler askeri komisyonlara meşruiyet kazandırmaz” eleştirisi getirdi. Bir yetkili ise Obama’nın sözlerine ihanet etmediği, sadece Bush dönemindeki yöntemin yasal hakların temininde etkili olmadığını inandığını söyledi. 

Gitmo kapatılmayabilir

Öte yandan Guantanamo’nun 22 Ocak’a kadar kapatılması da şimdiden şüpheye düştü. Zira Kongre’deki Demokratların Cumhuriyetçilerle elbirliği etmesiyle Beyaz Saray’ın kampın kapatılması için için istediği 80 milyon dolarlık mali kaynak Obama’dan somut öneri gelinceye dek reddedildi. (afp, ap)