Obama'dan hem diyalog hem yaptırım

Obama'dan hem diyalog hem yaptırım
Obama'dan hem diyalog hem yaptırım

Amerikalı güreşçi Steve Mocco ile İranlı Fardin Masumi?nin 120 kilo karşılaşması heyecanlı geçti.

Tahran'la diyalog arzulayan Obama, İran'a 14 yıldır süren ABD?yaptırımlarını bir yıl daha uzattı. Ahmedinecad 'Çocukça, büyük hata' karşılığı verdi

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, diyalogu öne çıkarsa da Tahran’ın ‘ABD’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisine olağanüstü tehdit oluşturmaya devam ettiğini’ savunarak İran’a yönelik yaptırımların süresini bir yıl uzattı. Böylece 1995’te Bill Clinton yönetimi ile başlayan yaptırımların rutin olarak devamı sağlandı. Amerikan firmalarının İran’ın petrol endüstrisinin gelişmesine yardım etmesinin yanı sıra ticaret ve yatırımı yasaklayan yaptırım kararı, İran’ın terörü desteklediği ve kitle imha silahları peşinde koştuğu iddiası üzerine çıkartılmıştı. 
Yaptırım süresini uzatmasına rağmen Obama, Kongre’ye gönderdiği mesajında Tahran’ın nükleer çalışmalardan NATO’nun Taliban’la savaştığı Afganistan’da olabilecek yardımlarına kadar pek çok konuyu görüşmek üzere İran’la masaya oturabileceklerini yineledi. Obama, Tahran yönetiminin bu yönde olumlu adımlar atması gerektiğini ifade etti. 

‘Olumlu karşılık bulur’

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ay sonundaki Afganistanla konferansına İran’ı davet edeceklerini ilan etmişken, Ermenistan’ı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki, ABD’nin ilişkileri geliştirme yönündeki samimi çabalarını yanıtsız bırakmayacaklarını söyledi. İran Devlet Başkanı Yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşai de “Afganistan’la ilgili müzakereler önemli ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz ama henüz resmi davet almadık” dedi.

‘Bize set çekemezler’
 Böylelikle İranlılar Washington’a göz kırparken ABD’nin rutin yaptırımlarına yanıt vermek Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a düştü. İran’ın gelişmesini sekteye uğratmayı hedefleyen yaptırımları ‘çocukça ve büyük bir hata’ diye niteleyen Ahmedinecad, yaptırım ve tehditlere rağmen her geçen gün yeni başarılara imza attıklarını söyledi.
İran lideri, Asaluya limanındaki yeni doğalgaz depolama tesisinin açılışını yaparken “Düşmanlar boş hayallerle İran’ın önünü kesmeye çalışıyor. Onlar, İran halkı önüne set çekecek kadar büyük değiller. Düşmanlar, bilmeyerek ve istemeyerek İran halkının yolunu açtı, bu şekilde davranmasaydılar, bugün nükleer bir güç olmayacaktık, mühendislerimiz büyük projeleri hayata geçiremeyecekti” dedi. Ahmedinecad, İran’ın kalkınmasını baltalamak için ‘ahlaksızlar’ dediği bazı ülkelerin malzeme ve ekipman temini için Tahran’la yaptıkları anlaşmaları çiğnediklerini, gemilere yüklü malları bile teslim etmediklerini söyledi. (Reuters, afp, aa)