Obama'dan İran'a 'Nevruz' önerisi

Obama'dan İran'a 'Nevruz' önerisi
Obama'dan İran'a 'Nevruz' önerisi

Engelli gafı Önceki gece Jay Leno?nun ?The Tonight Show? rogramına katılan Obama büyük bir gaf yaptı. Beyaz Saray?da bowling oynadığını ama son skoru 129?u beğenmediğini anlatan Obama, Leno?nun ?Bay Başkan bu çok iyi? sözü üzerine ?Bu Özel Olimpiyatlar (engelli olimpiyatı) ya da öyle birşey? dedi. Beyaz Saray, ?Obama engellileri hor görmüyor? açıklaması yaptı. FOTOĞRAF: AFP

ABD?Başkanı İran'ın yeni yılı Nevruz vesilesiyle İran liderliği ile halkına 'taze başlangıç' önerdi. Video mesajında ünlü şair Şirazi'den alıntı yapan Obama şöyle dedi: Sizinle doğrudan konuşmak istiyorum. Büyük bir medeniyetsiniz. Farklılıkları dürüst ve saygı temelinde aşabiliriz ama bu iş tehditle olmaz

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, İranlılara yeni yıl olarak kutladıkları 21 Mart Nevruz’da sürpriz mesaj vererek ABD ile İran’ın yıllardır yaşadıkları sorunlardan kurtulmak için diplomatik kanalı kullanarak ‘taze başlangıç’ önerdi. Görüntülü mesajında İran ile yapıcı ilişkiler aradıklarını ve doğrudan diplomatik temasa açık olduğunu ifade ederken böylesi bir sürecin tehditlerle ilerlemeyeceğini vurgulayan Obama, İran’ın nükleer programına atfen ‘büyüklüğün ölçüsünün yok etme kapasitesi olmadığına’ dikkat çekti.
Nevruz’u kutlayarak başlayan Obama’nın, 1184-1291yıllarında yaşamış Bostan ve Gülistan’ın yazarı ünlü şair Sadi Şirazi’den alıntıyla süslediği mesajı şöyle:
“Özellikle İran İslam Cumhuriyeti’nin halkı ve liderleriyle doğrudan konuşmak istiyorum. Nevruz sizin büyük ve meşhur kültürünüzün sadece bir parçası. Asırlardır sanatınız, müziğiniz, edebiyet ve yenilikleriniz dünyayı daha iyi ve barışçıl kıldı. Burada, ABD’de bizim kendi topluluklarımız İranlı Amerikalıların katkılarıyla gelişti. Büyük bir medeniyet olduğunuzu biliyoruz ve yetenekleriniz ABD’de ve dünyada saygıyı hak etmiştir. 30 yıldır ilişkilerimiz gergin. Fakat bu bayram, bizi birbirimize bağlayan ortak insaniyeti hatırlatıyor. Gerçek şu ki siz de biz Amerikalılar gibi yeni yılınızı dostlar ve ailelerle toplanarak, hediyeler vererek ve geleceğe dair taze ümitler besleyerek kutluyorsunuz. 

‘Yeni başlangıçlar mevsimi’

Bu kutlamalar içinde yeni bir gün, çocuklarımız için yeni fırsat, ailelerimiz için güvenlik, topluluklarımız için ilerleme, halklar arasında barış ümidini barındırıyor. Bunlar paylaşılan ortak umutlar, ortak hayallerdir. Bu yüzden yeni başlangıçlar mevsiminde İran liderleriyle açıkça konuşmak istiyorum. Aramızda zamanla büyüyen ciddi farklar var. Yönetimim önümüzdeki bütün meseleleri ele almak üzere diplomatik temasa; ABD, İran ve uluslararası toplum arasında yapıcı bağlar arama vaadine bağlıdır. Bu süreç tehditlerle ilerleyemez. Bunun yerine dürüst ve karılıklı saygı temelinde bir taahhüt istiyoruz. Sizin de bir seçeneğiniz var. ABD, İran’ın uluslararası toplumda hak ettiği yerde durmasını istiyor. Bu gerçek sorumluluklarla olur. Bu yere terör ve silahlarla değil İran halkı ve medeniyetinin gerçek büyüklüğünü gösteren barışçıl eylemlerle varılır. Ve o büyüklüğün ölçüsü yıkma yeteneği değildir. Bu sizin kanıtlanmış inşa etme ve yaratma yeteneğinizdir.
Yeni yılınız vesilesiyle İran halkı ve liderleri olarak şunu anlamanızı istiyorum: Aradığımız şey gelecektir. Bu halklarımız arasında karşılıklı yenilenmiş bir gelecektir, daha büyük ortaklık ve ticaret fırsatlarıdır. Bu eski ayrılıkların üstesinden gelinmiş bir gelecektir. Bu sizin ve komşularınızın, dünyanın daha büyük güvenlik ve barış içinde yaşayabileceği bir gelecektir. Buna kolayca ulaşılamayacağını biliyorum. Farklılıklarımızla tanımlanmamızda ısrar edenler var. Şair Sadi’nin sözleri hatırlayalım: ‘Adem’in çocukları tek özden yaratılmış bir vücudun uzuvlarıdır.’ Yeni mevsimin gelişi bize paylaştığımız bu değerli insanlığı hatırlatıyor. Yeni başlangıç umudunu ararken bir kez daha bu ruhu hatırlıyoruz. Teşekkür ederim ve iyd-e şoma mubarek (yeni yılınız kutlu olsun).” 

Peres’den imalı kutlama

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de İran halkının Nevruz’unu kutladı. Peres, İsrail radyosundan, “Yeni yıl arifesinde köklü Yahudi halkı adına soylu İran halkına  sesleniyor ve kendilerini dünyanın aydınlık ulusları arasında hak ettikleri yeri yeniden almaya çağırıyorum” dedi.  (Dış Haberler)