Obama'dan 'Kral biziz' diplomasisi

Obama'dan 'Kral biziz' diplomasisi
Obama'dan 'Kral biziz' diplomasisi

Obama?nın ilk gününde Beyaz Saray?a muhabir almayıp fotoğrafları kendi çektirince üç büyük haber ajansı AP, AFP ve REUTERS bu fotoğrafları yayımlamadı. FOTOĞRAF: AFP

İkinci gününde diplomasiye ağırlık veren Obama, Ortadoğulu liderleri arayıp 'Arap-İsrail barışı ile etkin ilgilenme' sözü verdi. Beyaz Saray web sitesine konulan gündemde ise, İran ile doğrudan diplomasi, Rusya ile nükleer uzlaşı var. İsrail'e tam sadakat sunulurken, Filistin'in adı şöyle bir geçti

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, salı günkü tarihi yemin töreninin ardından tam mesai çalışmaya başlarken, diplomasiye ağırlık verdi. İsrail’in Gazze operasyonu sonrası uluslararası toplumun Ortadoğu barışıyla ilgili beklentiler beslediği Obama, önceki akşam Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ürdün Kralı Abdullah ve Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’la telefonda görüşüp ‘Arap-İsrail barışıyla ilk günden etkin ilgilenme’ sözü verdi. Senato’nun Hillary Clinton’ın dışişleri bakanlığını ikiye karşı 94 oyla onaylamasının ardından dün Clinton’ı makamında ziyaret eden Obama, ortak basın toplantısında mesajlar verdi. Ancak Beyaz Saray’ın web sitesinden yayımladığı ‘gündem’de herkese üstten konuşan bir üslup kullanan yeni ABD Başkanı, İran ile doğrudan diplomasi ve Rusya’yı yakından ilgilendiren nükleer silahsızlanmadan söz etse de Filistin sorununda politika değişikliği sinyali vermedi. 

FİLİSTİN’E BAŞLIK YOK
Gündemde İsrail-Filistin çatışmasına “İlerleme kaydetme ilk günden kilit diplomatik öncelik. İsrail’de bir Yahudi devleti ile Filistin devletinin yan yana yaşadığı iki devletli çözüm için sürekli bastıracağız” yazan Obama, Filistin başlığı açmayıp İsrail başlığına şunları kaydetti: “Güçlü Amerikan-İsrail ortaklığını garanti ediyoruz. Ortadoğu’da birinci ve tartışılmaz önceliğimizin en güçlü müttefiğimiz İsrail’in güvenliği. ABD’nin İsrail’den asla uzaklaşmayacağının altını çiziyoruz. İsrail’in kendini savunma hakkını destekliyoruz. Obama, 2006’daki Lübnan savaşında İsrail’in kendini Hizbullah’tan koruma hakkından yana kuvvetli konum almış ve İsrail’in Hizbullah tehdidini kaldırmayan bir ateşkese zorlanmamasına yönelik karar hazırlamıştır. İsrail’e askeri ve ekonomik dış yardım paketlerini ve artırılmalarını destekliyoruz.” 

İRAN’LA ÖNŞARTSIZ, SERT VE DOĞRUDAN TEMAS
İran için ‘Önşartsız sert ve doğrudan diplomasiyi desteklediğini’ yazan Obama, şöyle devam etti: “İran’a yasadışı nükleer program, teröre destek, İsrail’e tehditleri durdurması için baskı amacıyla Amerikan diplomasisinin tüm gücünü kullanmanın zamanı. İran rejimine tercih sunacağız. İran nükleer programı ile teröre desteği bırakırsa, Dünya Ticaret Örgütü üyeliği, ekonomik yatırım ve normal diplomatik ilişkiler yönünde hareket gibi teşvikler sunacağız. Aksi halde, ekonomik baskı ile siyasi tecriti artıracağız. Bu diplomasiyi dikkatli bir hazırlık ve müttefiklerle yakın işbirliğiyle yürüteceğiz.” Ancak Tahran, yıllardır Batı’nın havuç-sopa taktiğini reddediyor. 

HASIMLA DA KONUŞMA
Obama, ‘Hasım ve dostlarla konuşma’ başlığına şöyle yazdı: “Dost ya da hasım, tüm uluslarla sert, doğrudan diplomasi yürüteceğiz. Bunun için dikkatli hazırlığı yapacağız, ama Amerika’nın masaya oturma ve liderlik yapmaya hazır olduğu işaretini vereceğiz. Ve Amerika masaya oturmaya istekliyse, dünya da terörizm, İran ile Kuzey Kore gibi meydan okumalarla baş etmek için Amerikan liderliğinin arkasından gitmeye daha istekli olacak.” 

PUTİN’E HAYIRLI HABER
“Nükleer silahlardan arınmış dünya için çalışacağız. Nükleer silah varoldukça, güçlü caydırıcı olarak kullanacağız. Ama yeni silah yapımını durduracağız. Amerikan-Rus balistik füzelerinin tetikte olma alarmından çıkarılması için Rusya ile çalışacağız. Orta menzilli füzeleri yasaklamanın küreselleşmesi için Amerika ile Rusya arasındaki anlaşmanın çapını genişletme hedefi koyacağız. Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nı (NPT) güçlendireceğiz ki, kuralları çiğneyen İran ile Kuzey Kore otomatik cezalandırılsın.” 

PAKİSTAN’A HİZA
Afganistan için ‘Taliban ve Kaide ile savaşı bitirme’ iddiasında bulunup Amerikan askeri takviyesinden söz ederken Avrupalıları da buna çağıran ABD Başkanı, Pakistan’a sınır güvenliği konusunda hesap soracağını iddia etti. Irak’tan çekilmenin yani 2010 yazında tamamlanabileceğini söylese de aşamalı çekilme sözü veren Obama, savaş konseyiyle toplantının ardından Pentagon’dan ilave çekilme planları istedi. (Dış Haberler)