Obama'dan kritik mesajlar

Obama'dan kritik mesajlar
Obama'dan kritik mesajlar

ABD Başkanı ilk Ortadoğu turuna bugün Suudi başkenti Riyad?dan başlarken, yarın gideceği Kahire?yi şimdiden turistler bastı. FOTOĞRAF: ap, epa

Obama, İslam âlemine tarihi hitabı öncesi, 'ABD kimseye değer dayatmayacak. Demokrasi, özgürlük salt Batı değerleri değil' mesajı verdi. Ortadoğu'da çözüm için umutlu Obama, ilk kez İran'ın enerji ihtiyacının meşruluğunu teslim etti

WASHINGTON - Ortadoğu turuna bugün Suudi başkenti Riyad’dan başlayan ABD Başkanı Barack Obama, yarın Kahire’den İslam âlemine seslenmesi öncesinde BBC aracılığıyla ülkesinin başka ülkelere değerlerini dayatmayacağını söylerken İran’ın nükleer programına gerekçe gösterdiği  enerji ihtiyacının ‘meşru kaygılardan kaynaklandığını anladığı’ mesajlarını verdi. Ziyaretinin amacını ‘İslam âlemiyle yeni bir ilişki başlatmak’ diye koysa da “Bir tek konuşma ile sorun çözülmez” diyen Obama’nın mesajları şöyle: 

‘ABD ROL MODEL OLACAK’ : Obama iletmeyi umduğu mesajı “Demokrasi, hukukun üstünlüğü, ifade ve din özgürlüğü gibi değerler, yalnızca Batı’nın değerleri değildir, İslam dünyasının da ulusal kimliklerinin parçası olarak sahipleneceği evrensel değerlerdir. Buradaki tehlike, ABD ya da herhangi bir ülkenin, bu değerleri, farklı bir tarih ve kültürden gelen ülkelere doğrudan dayatabileceğini düşünmesidir” diye betimledi. Obama, ABD’nin görevinin ders vermek olmadığını belirtip “Tabii ki ülkeleri, daha ileriye gitmeleri yolunda teşvik edeceğiz. Yapabileceğimiz en önemli şey, ‘iyi bir rol model’ sunmaktır” vurgusu yaptı. “Dünyaya vermek istediğimiz mesajın önemli bir unsuru, bu değerlerin, onları yerine getirmenin çok zor olduğu anlarda bile çok önemli olduğudur” derken, 22 Ocak’a dek kapatmak istediği Guantamano esir kampı örneğini veren Obama, “Benim açımdan burayı kapatmak zor olduğu kadar önemli” diye ekledi. BBC, Obama’nın George W. Bush döneminin icraatlarıyla ilgili özür dilemese de Batı ile İslam dünyası arasıda yanlış algılamaları yok etmek istediğini not etti. 

İSRAİL İÇİN ‘SABIR’ TALEBİ: Obama, ABD’nin İsrail-Filistin barış görüşmelerinin rayına oturmasına yardım edebileceği inancını aktarıp iki devletli çözüm temelinde barış hedefini yineleyerek “Bir Filistin devleti yalnızca Filistinlilerin değildir, burada istikrarın sağlanması İsraillilerin de çıkarınadır. Barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan iki devlet ABD’nin de çıkarınadır” dedi. ABD Başkanı, İsrail’in Batı Şeria’daki işgal topraklarında Yahudi yerleşimlerinin durdurulması çağrılarını reddettiği anımsatılınca ‘sabır’ telkin edip “Diplomasi uzun, zor ve yorucu bir yürüyüştür” anımsatması yaptı. Obama, Ulusal Halk Radyosu’na demecinde de yerleşimler konusunda İsrail’le restleşmesiyle ilgili “İyi bir dost olmanın bir yanı da dürüst olmaktır. Stratejik olarak mevcut durum sürdürülemez. Filistinlilerle barış olmadığı sürece İsrail askeri açıdan tehdit altında kalacak” uyarısını yaptı. 

İRAN İÇİN İSRAİL’İN İKNASINA İHTİYACIM YOK: İran’a karşı nükleer konuda doğrudan sert diplomasi ile yıl sonunda başarı umudunu yineleyen Obama, ilk kez Tahran’ın nükleer programına gerekçe yaptığı enerji ihtiyacını onayladı. Uluslararası toplumun nükleer silah kaygısını hatırlatan Obama, İran’ın nükleer enerji hakkını “İnandığım şey şudur; İran enerji açısından meşru endişelere, meşru taleplere sahiptir” sözleriyle teslim eden ilk ABD başkanı oldu. Obama’nın İran konusunda ‘İsrail tarafından ikna edilmeye ihtiyacı olmadığını’ söylemesi de dikkat çekti. Obama Fransız Canal Plus’a verdiği demeçte de Batı’nın İslam alemiyle diyaloğu yenilemesi gerektiğini yinelerken, “ABD ve Batı, İslam’ı daha iyi tanımayı öğrenmelidir. Sayılara bakarsak ABD’nin dünyanın en büyük Müslüman ülkelerinden biri olduğu görülür” dedi. (bbc, afp)