Obama'dan Küba'ya ilk açılım

Obama'dan Küba'ya ilk açılım
Obama'dan Küba'ya ilk açılım

Obama yönetiminin kısıtlamaları kaldıran kararı havaalanlarında anında yayılırken, seyahat acenteleri telefon yağmuruna tutuldu. FOTOĞRAF: reuters

Obama, Amerikalıların Küba'ya seyahatleri ve para yollama gibi kısıtlamaları kaldırırken, telekomünikasyon şirketlerinin yatırımlarının önü açıldı. Castro, 'Sadaka istemez, ambargoyu kaldır' dese de ekledi: Obama'dan umutluyun

HAVANA/WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, 47 yıldır ambargo dayatılan Küba’ya yeni açılım için düğmeye bastı. Obama, Amerikalıların Küba’ya serbestçe seyahati, para yollamaları ve bu ülkeyle iletişim kanallarının açılmasını engelleyen bazı kısıtlamaları kaldırdı. Yeni açılım Kübalıları sevindirdi. ABD’nin 1962’den beri bir türlü deviremediği artık emekliye ayrılmış efsane lider Fidel Castro ise “Sadaka istemiyoruz, tecridi kaldır” diye çıkışsa da Obama’dan umutlu olduğunu ortaya serdi. Geçen ay ilaç ve gıda yardımıyla ilgili ambargonun gevşetilmesi sonrası gelen yeni politikanın unsurları şöyle:

* ABD’de yaşayan Kübalı ailelerin Küba’yı ziyaret sıklıkları ve kalış süreleriyle ilgili kısıtlamalar kaldırıldı. Kübalılar adayı üç yılda bir kez 14 günlüğüne ziyaret edebiliyordu. Diğer Amerikalılar için kısıtlamalar baki.

* Küba’daki aile üyelerine para göndermeyle ilgili limit ve sıklıkları belirleyen kısıtlamalar kalktı. Fakat hükümet yetkilileri ile KP üyelerine yasak sürecek. Amerikalı Kübalılar adadaki ailelerine üç ayda bir 300 dolar para görderebiliyordu. 

* Küba’ya gidenler 3 bin dolara kadar nakit para taşıyabilecek.

* Amerikalı iletişim firmaları Küba’yla fiberoptik kablo ve uydu iletişim tesisleri kurabilecek. Cep telefonu şirketleri Kübalı roaming şirketleriyle anlaşma yapabilecek. 

* Uydu üzerinden yayın yapan ABD’li medya kuruluşları Kübalılara hizmet verebilecek.

* Amerikalılar, hükümet yetkilileri ve bazı KP üyeleri dışındaki Kübalılar için cep telefonu ve hizmeti satın alabilecek. 

* Küba’ya kişisel hediye paketi gönderip alabilecek. Ama hükümet ve KP üyelerine yasak sürüyor.

* Kişisel bakım ürünleri, tohum, veterinerlik ilaç ve malzemeleri dahil insani yardımlara izin verilecek.
Castro dün internet sitesi Cubadebate’deki makalesinde Washington’dan ‘sadaka değil, tecridi kaldırmasını’ isteyerek “Obama tedbirlerin en acımasızı olan abluka hakkında ağzını açmıyor” dese de “Obama yeteneklerini yapıcı politikalar için kullanabilirse yarım asırdır başarısız olan ambargoyu bitirebilir” sözleri dikkat çekti. “Direndik, direneceğiz. Sadaka için el açmayız. Başımız dik yürür, Latin Amerika ve Karayipler’in kardeş halklarıyla işbirliği yaparız” diyen efsane liderin Obama’ya şu sözlerle ‘iltimas geçmesi’ dikkat çekti: “Geçmiş ABD hükümetlerinin acımasızlıklarından Obama’yı sorumlu tutmuyorum. Samimiyetinden ve ABD’nin politika ve imajını değiştirme arzusundan şüphe etmiyorum. Seçildiğinden beri yüzyıllardır süren peşin hükümler yüzünden zorlu bir mücadele ile karşı karşıya kaldığını anlıyorum.”
İki taraftaki Kübalılarsa mutlu. Turizm çalışanı Ismary Hernandez, “Umutla beklediğimiz bir haber, yeni dostluğun başlangıcı” derken, Miami merkezli Kübalı Demokratik Direktörlük Başkanı Orlando Gutierrez, “Umut ederiz ki Casto rejimi de adaya gitmek isteyenlere kısıtlamaları kaldırır” ifadelerini kullandı. Havana’ya 10 günlüğüne gelip altı yıldır Miami’ye dönmeyi bekleyen 37 yaşındaki Ariel Gonzalez, “Aileleri birleştirecek müthiş bir haber” sözleriyle sevincini dile getirdi. (ap, afp, Reuters)