Obama'dan 'nükleersiz dünya' mesajı

Obama'dan 'nükleersiz dünya' mesajı
Obama'dan 'nükleersiz dünya' mesajı

Sarko ile Rohan sarayında görüşen Obama büyük ilgi görürken bir genç kız boynuna atılıp yanağına öpücük konduruverdi. Gençler Obama için ?insanlığı kurtaracak kahraman? dedi. First ladyler Michelle ile Carla Bruni de halkın sevgisinden nasiplerini aldı. FOTOĞRAFLAR: AP,REUTERS

NATO zirvesi için gittiği Strasbourg'da yıldız gibi karşılanan Obama, gençlere seslendi. 'Nükleer silahsız bir dünyaya ihtiyacımız var' diyerek bu yönde planını yarın Prag'da duyuracağını söyleyen Obama, Avrupalılara Afganistan'a katkı talebini 'Kaide bizden ziyade sizi tehdit ediyor' uyarısıyla dile getirdi. Obama Müslümanlara saygı istedi

STRASBOURG/KEHL - NATO 60. yıldönümü zirvesini dün Almanya-Fransa sınırındaki Kehl’de 28 üye ülkenin liderlerinin katıldığı akşam yemeğiyle açarken, gündemi ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni Afgan stratejisi ve dünya meselelerine dair açıklamaları işgal etti. Zirve öncesi yıldız gibi karşılandığı Strasbourg’da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşen Obama, nükleer silahlardan arınmış dünya’ çağrısı yaparken, Kaide’nin ABD’den ziyade Avrupa’yı tehdit ettiğini söyledi. 

Fransa Cezayirli esiri alacak
Sarko ile teması sonrası Obama, Avrupa’ya Afganistan’a neden daha fazla katkısı gerektiğini “Kaide ABD’den daha fazla Avrupa’da terör saldırılarında bulunabilir” diye dile getirdi. Yeni AfPak Stratejisine destek vermekle kalmayıp kapatılacak olan Guantanamo’daki Cezayirli esirleri kabul edeceği jesti yapan Sarkozy’ye şükranını “ABD’nin en eski müttefiki yeniden NATO’da olağanüstü liderlik rolünü üstleniyor” diye sunan ABD lideri “Avrupa’nın güvenliği ABD’nin güvenliğidir ya da tersi. Avrupa’yı savunma yeteneklerini güçlendirmiş halde görmek istiyoruz. Avrupa’nın patronu değil ortağı olmak istiyoruz” dedi. Obama Afganistan’a seferberlik isterken “Bu bir Amerikan misyonu değil NATO misyonu, uluslararası misyon” ifadelerini kullandı.
Ardından Fransa ve Almanya’dan lise öğrencileriyle buluşan Obama, 5 Nisan’da Prag’daki ABD-AB zirvesinde dünyayı nükleer silahlardan arındırmaya yönelik bir gündem açıklayacağını belirtip ekledi: “Soğuk Savaş bitse de nükleer silahların yayılması yada nükleer materyallerin çalınması bir kenti yok edebilir. Nükleer silahsız bir dünyaya ihtiyacımız var.” Kaide tehdidine burada da değinen Obama, Afganistan’ı işgalden çıkarları olmadığını savunarak “Bu mücadele Afganistan’da olmazsa Avrupa’ya taşınacak” diye konuştu. Müslümanlara saygının önemine işaret edip “Bu çatışmaları sadece askeri yöntemlerle çözemeyiz. Kalpleri ve kafaları açmalıyız” diyen Obama, İran’a “Ortadoğu’da nükleer silah yarışına göz yumamayız” uyarısını eksik etmedi. Obama’nın füze denemesi yapmaktan bahseden Kuzey Kore’ye mesajı “Diğer ülkelerin güvenlik ve istikrarını tehdit edemez” oldu.
Ardından yine coşkuyla karşılandığı Baden-Baden’e geçen Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e AfPak’a anlattı. Ancak 38 bin Amerikan askerine dört bini askeri eğitmen 21 bin takviyeye hazırlanan Obama’nın askeri destek arayışı tam yanıt bulmayabilir. (ap, afp, Reuters)