Obama'dan Ortadoğu için tokalaşma zirvesi

Obama'dan Ortadoğu için tokalaşma zirvesi
Obama'dan Ortadoğu için tokalaşma zirvesi

ABD Başkanı Obama Waldorf Astoria Oteli?nde buluşturduğu Abbas ve Netanyahu?nun ilk kez tokalaşmalarını sağladı. FOTOĞRAF: AP

NEW YORK - İlk kez BM Genel Kurul toplantılarına katılan ABD Başkanı Barack Obama iklim değişikliği ve Ortadoğu barışı gibi çetrefilli meselelere el attı. Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell barış sürecini diriltmenin önkoşulu olarak Yahudi yerleşimlerinin durdurulması talebini Tel Aviv’e kabul ettiremeyip eli boş dönmüşken, dün Obama İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı üçlü görüşmede biraraya getirdi.
New York’taki Waldorf Astoria otelindeki görüşmenin ardından  basın toplantısında Obama “Açık konuşmak gerekirse müzakerelerin başlamasını konuşmak için vakit geçiyor. Amacımıza ulaşabilmemiz için şimdi esneklik, sağduyu ve uzlaşma zamanı” diye konuştu. Daimi müzakerelerin kısa sürede başlaması gerektiğini yineleyen ABD Başkanı, iki lidere şu mesajı verdi: “Tüm engellere rağmen, bütün bu tarihe ve güvensizliğe rağmen ilerlemek için bir yol bulmak zorundayız. İsrailli ve Filistinli kuşakları acı ve çatışmalar döngüsüne sokan kilidi kırmalıyız.”  İsrail ve Filistinli yetkililer tek bir görüşmeyle ayrılıkların giderilmeyeceğini vurgularken, Beyaz Saray görüşmenin bir ilerleme işareti olduğunu belirtti. 
Önceki gece bir dizi TV programında boy gösteren ABD’nin ilk siyah başkanına, CBS’teki David Letterman’ın ‘The Late Night Show’unda sağlık reformuna muhafazakar kesimin büyük tepkisinin gerisinde ırkçılık yattığına dair yorumlar hatırlatıldı. “Ben seçimden önce de siyahtım. Siyasete atılmışsanız insanların size bağırıp çağıracağını kabul etmişsiniz demektir” yanıtını veren Obama’ya, Letterman “Ne zamandan beri siyahsınız” esprisini yapıştırdı.

‘Yes we can’i istememiş
Obama’nın tüm dünyada tutulan ‘Yes, we can’ sloganı ilk önerildiğinde, ‘aptalca ve çocukça’ diyerek reddettiği de ortaya çıktı.  Obama, eşi Michelle’in ikna etmesiyle ‘Evet yapabiliriz’i benimsemiş. (ap, Times)