Obama'dan Ortadoğu takvimi

Obama'dan Ortadoğu takvimi
Obama'dan Ortadoğu takvimi

Abbas, Beytüllahim?de Arafat?ın gölgesindeki Fetih kongresinden güçlü çıkmak istiyor. FOTOĞRAF:AP

Obama, İsrail ve Filistinlileri masaya oturtmak için eylül sonuna dek yeni müzakere takvimi ortaya koyacak. Önce sınırlar, ardından çetrefilli meselelerin görüşüleceği müzakereler için 18 ay tanınacak

KUDÜS - Ortadoğu barış sürecini diriltmeye çalışan ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail ve Filistinlilere 18 aylık müzakere takvimi koyan bir yol haritası önereceği kaydedildi. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın birkaç hafta içinde ABD yönetininin bir plan sunacağını duyurmasının ardından Filistinli kaynaklar, beklenen planla ilgili bazı ayrıntılar verdi.
Haaretz’in Filistinli yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD, İsrail ve Filistinlilerden önce sınırların belirlenmesini müzakere etmelerini isteyecek. Bu konunun hallinin yerleşimler ve su kaynaklarının paylaşımı gibi diğer konuların müzakeresini kolaylaştıracağını hesap eden Amerikan planının ikinci ayağında Kudüs’ün statüsü ile bugün sayıları 4.5 milyonu bulan Filistinli mülteciler sorunu gibi çetin konular var. Süreç için öngürülen süre sonsuz değil: Plan 18 aylık bir müzakereyle sonuca ulaşmayı hedefliyor. Müzakereler, Amerikalı yetkililerin katılımıyla yapılacak. BM Genel Kurul toplantısının yapılacağı eylüle dek taraflara sunulması hedeflenen planda ayrıca İsrail’in Suriye ve Lübnan’la barış yapmasına ilişkin öneriler de yer alacak. Ancak Filistinli baş müzakereci Said Erekat, Obama’nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell’in geçen haftaki bölge turunda kendilerine bir taslak çıkarmak için birkaç tur daha atması gerektiğini söylediğini aktardı. Mitchell’in iki hafta içinde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir kez daha bir araya gelmesi bekleniyor. Mitchell’in geçen hafta Arapların İsrail’le ilişkilerini normalleştirmeye dair yönelik adım atmalarını temin için Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin bir yıllığına dondurulmasını önerdiği ancak Netanyahu’nun yerleşim inşasının dondurulmasında sadece altı aya yanaştığı haberleri gelmişti. 

Abbas ayak direr mi?
Batı Şeria’nın Beltüllahim kentinde tan 20 yıl aradan sonra Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın liderliğinde toplanan El Fetih kongresi de tartışmalar nedeniyle uzatılırken, ele alınan taslak programında yasadışı yerleşimler durdurulmadan müzakerelere başlamama ilkesi yer alıyor. Ama Filistinli yetkililer İsrail’in geçici durdurmayı kabulü halinde Abbas’ın müzakerelere daha fazla ayak diretemeyeceğini söylüyor. (Haaretz, afp)