Obama'dan Yüksek Yargı'ya ilk atama

WASHINGTON- ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokratların ağırlığı korumaya çabaladığı ve üyeleri ömür boyu seçilen Yüksek Mahkeme’den bir koltuk boşalıyor. Cumhuriyetçi kökenden gelen ama liberal duruşuyla tanınan yargıç David Souter haziranda emekliye ayrılıyor. 69 yaşındaki Souter’in kararıyla Başkan Barack Obama’ya bir Demokrat’ı Yüksek Mahkeme’ye atama şansı doğmuş olacak.
Eski Başkan George W. Bush sekiz yıllık iktidarında John Roberts ve Samuel Alito’yu atama şansı bulmuşken, Demokratlar en son Bill Clinton eliyle 1994’te Stephen Breyer’i Yüksek Mahkeme’ye taşımıştı. İdam ve kürtaj gibi kritik konuların yanı sıra 2000’de Bush’a zar-zor zafer getiren oylamadaki gibi seçimin kaderini tayinde söz sahibi Yüksek Mahkeme’nin ideolojik dengesinin korunması açısından yeni üye merak konusu. 9 üyeli mahkeme genelde muhafazakar ile liberaller arasında gidip gelen yargıç Anthony Kennedy sayesinde 4’e 5 oyla karar alıyor. Baba Bush’un 2000’de atadığı Souter beklenenden liberal çıkmıştı. Başkan olmadan liberal yargıçları öven Obama’nın bir genç ve kadın Demokrat’ı tercih etmesi bekleniyor.
ABD basını adaylar arasında hükümeti Yüksek Mahkeme’de temsil eden savcı Elena Kagan, Kanada asıllı Michigan Valisi Jennifer Granholm, Temyiz Mahkemesi’nden Hispanik yargıç Sonia Sotomauor ve federal yargıç Diane Wood’u saydı. Listeyi Başkan Yardımcısı Joe Biden oluşturacak. 76 yaşındaki yargıç Ruth Bader Ginsburg yıl başında kansere yakalanınca Obama’ya atama şansı doğmuştu ama mahkemenin tek kadın üyesi tedavisi sonrası dönüp “Bir yere gitmiyorum” demişti. 89 yaşındaki John Paul Stevens’in de “Artık yeter” deyip Obama’ya aradığı şansı vermesi umuluyordu. Sosyal hayattan kopuk müzmin bekar Souter’ın emeklilik günlerini memleketi New Hampshire’da geçirmesi bekleniyor. (Reuters, ap, Washington Post)