Obama'nın Adalet bakanı Holder, sulu sorguya 'İşkence' dedi

Obama'nın Adalet bakanı Holder, sulu sorguya 'İşkence' dedi
Obama'nın Adalet bakanı Holder, sulu sorguya 'İşkence' dedi

Holder, ?Guantanamo kapatılacak? vurgusu yaptı.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush’un giderayak Guantanamo’da işkence tekniklerine onay veren ve uygulayan yetkililerin yargılanmasını önleyecek bir af kararı çıkaracağı emareleri artarken, yeni başkan Barack Obama’nın Adalet Bakanı Eric Holder, keskin politika değişikliğini sergileyen açıklamalar yaptı. Holder, Beyaz Saray ve CIA’in ‘işkence değil’ dediği ‘boğulma hissi yaratacak şekilde bezle kaplı yüze su dökme’ (waterboarding) tekniğini ‘işkence’ diye niteledi. Holder, adaylığının onayı için toplanan Senato Adalet Komitesi’nin oturumunda, ‘başkanın terör zanlısına işkence yapması için bir istihbarat yetkilisine yasal koruma tanıma yetkisi olup olmadığı’ sorusuna da “Kimse yasaların üzerinde değildir, başkan Amerikan yasalarını uygulamakla yükümlüdür” yanıtını verip ekledi: “Gördüklmerimiz ve duyduklarımızdan rahatsızız. Sorgulama tekniklerinin (uluslararası) anlaşma yükümlülüklerine uygun olmasını garanti edeceğiz.” Holder tarih vermeden “Guantanamo kapatılacak” dedi.
1480-1834 yıllarındaki İspanya Engizisyon dönemi ve Kamboçya’da Kızıl Kmerlerle özdeşleşmiş bu teknik eski Savunma Bakanı Ronald Rumsfeld’in izniyle CIA tarafından 2001’den itibaren Guantanamo’daki esirlere uygulanmış, tepkiler üzerine 2006’da yasaklanmıştı. Obama geçen hafta Amerika’nın terör zanlıları üzerinde işkence uygulamayacağını söylemişken Başkan George W. Bush, Pazartesi halefinden tartışmalı sorgulama tekniklerinin sürmesi için dikkatli bir değerlendirme umudunu dile getirdi. 

CIA başkanı: İşe yaradı
Görevini eski Beyaz Saray genel sekreteri Leon Panetta’ya bırakacak CIA Başkanı Michael Hayden ise işkenceyi savundu. Hayden waterboarding ile ilgili “İşe yaradı. Örgütümüz bunu heves için değil görev duygusuyla yaptı. Program maksimum bilgi sağladı” dedi. Hayden, CIA’in 100 kadar esiri sorguladığını ve sadece Kaide zanlısı Halid Şeyh Muhammed dahil üç kişiye bu tekniği uyguladığını ileri süren Hayden tekniği Mart 2003’te bıraktıklarını, 2006’da da yasakladıklarını ekledi.
Beri tarafta Beyaz Saray’dan Bush’un işkenceden sorumlu yetkililerin yargılanmasını önlemek için af kararı alacağı kaygılarını artıran bir açıklama geldi. Sözcü Dana Perino, selefleri gibi Bush’un da son ana dek af hakkını saklı tuttuğunu kaydetti. Bush’un İsrail’e casuslukla suçlanan Jonathan Pollard ve eşi Irak savaşına karşı çıkan CIA ajanının kimliğinin deşifresiyle ilgili Plamegate’in kahramanı Cheney’nin eski sağ kolu Lewis ‘Scooter’ Libby’yi affedebileceği belirtiliyor. Eski Başkan Bill Clinton’ın 2001’de affettiği kaçak milyarder Marc RichRich konusu ise Holder’ı sıkıntıya soktu. Holder oturunda dönemin adalet bakan yardımcısı olarak hatasını kabul etti. (Dış Haberler)