Obama'nın asıl derdi Asya

Obama'nın asıl derdi Asya
Obama'nın asıl derdi Asya

Obama, başkanlığı sırasında Hiroşima ile Nagazaki?yi ziyaret etmek istediğini belirtti.

Asya'ya ziyareti öncesi mesaj gönderen Obama, Çin'i hem ortak hem de rakip gördüğünü, ekonomik sorunlar çözülmezse ilişkilerde büyük gerilim çıkacağını söyledi. ABD Başkanı, Japonya'yı ülkesiyle askeri ittifakı çöpe atmamaya çağırdı

WASHINGTON - Japonya, Singapur, Çin, Güney Kore ve Asya-Pasifik Ekenomik İşbirliği zirvesini kapsayan Asya gezisine yarın çıkacak ABD Başkanı Barack Obama, öncesinde haber ajanslarına demeç vererek Asya ülkeleriyle ilişkileri değerlendirdi.
ÇİN: ABD’yi süpergüç tahtından indireceğinin işaretlerini veren Çin’i ‘hem yaşamsal önemde ortak hem de rakip’ gördüğünü belirten Obama, iklim değişikliği, ekonomik krizden çıkış, nükleer silahsızlanma gibi konularda birlikte çalışmadan tek başlarına başarıya ulaşamayacaklarını söyledi. Çin ile ekonomik ilişkilerinin çok önemli ama derinden dengesiz olduğunu, Pekin’in para birimi yuanın değerini düşük tutması meselesini sorunlardan sadece biri gördüğünü ve Çinli yetkililerle tüm sorunları konuşacağını aktaran Obama, ABD’nin Çin’e artık sürdüremeyecek kadar büyük çapta borçlandığını, Çin’den çok ucuz mamül almak yerine Çin’e daha fazla mal satmaları ve böylece Amerikalılar için istihdam yaratmaları gerektiğini anlattı. Çin’in en çok dolar rezervine sahip ülke olduğunu, bu yüzden ABD’nin başarısının Pekin için de önemli olduğunu söyleyen Obama, “Bu sorunların bazısını çözemezsek, hem ekonomik hem siyasi açıdan ilişkilerimizde büyük gerilim olur” uyarısı yaptı.
İRAN: Geçen ay Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldüğü, ama nükleer silahsızlanma adına ilerleme kaydedemediği hatırlatıldığında “Kast ettiğiniz, başkanlığımın ilk dokuz ayında nükleer silahları dünya yüzünden silemediğimse, bu doğru” esprisini yapan Obama, İran için şunları söyledi: “Rusya ile eşi görülmemiş bir uzlaşmaya varıp 5+1 ülkeleri olarak masaya her uluslararası gözlemcinin adil bulduğu bir anlaşma koyduk, meşru sivil nükleer enerji kullanımının yolunu açtık, ancak bunun güven inşa edecek ve İran’ın nükleer silah üretmemesini sağlayacak bir süreç olduğunu da ortaya koyduk. Henüz İran’dan arzuladığımız olumlu yanıtı alamasak da, uluslararası toplum bugüne değin hiç olmadığı kadar bu anlaşmanın gerisinde birleşmiştir. Dolayısıyla son bir kaç yılda görülmemiş ilerleme son bir kaç ayda kaydedildi. Ama bu, zaman alacak. Zorluklardan biri, ne Kuzey Kore ne de İran’ın çabuk karar vermesini sağlayacak siyasi istikrara sahip olması.” Rusya ile yıl sonuna dek nükleer silahların azaltılmasıyla ilgili yeni anlaşma imzalayabileceklerini sözlerine ekledi.
JAPONYA: Obama bu haftaki programının ABD’nin 1945’te atom bombası attığı Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerini  ziyarete elvermeyeceğini söyleyip ekledi: “Hiromişa ve Nagazaki’nin anısı dünyanın zihnine kazınmıştır. Başkanlığım sırasında ziyaret fırsatı bulmaktan gurur duyarım.” Nisanda ABD’nin dünyanın atom bombası kullanmış tek ülkesi olması sebebiyle nükleer silahların ortadan kalkması için çalışmasının ahlaki sorumluluğu olduğunu söylemiş Obama, sözünü tutarsa, Hiroşima ile Nagazaki’yi görev başında ziyaret eden ilk ABD Başkanı olacak. Gelgelelim Obama, Japonya’da yarım asırdır ilk kez iktidar olan solculardan 47 bin Amerikan askerinin Japon topraklarında kalmasına izin veren üsler anlaşmasını çöpe atmamalarını talep edip, anlaşmanın Tokyo’nun çıkarlarına hizmet ettiğini savundu. (Dış Haberler)