Obama'nın Filistin'e dair açıklamaları Bush'u anımsattı

Obama'nın Filistin'e dair açıklamaları Bush'u anımsattı
Obama'nın Filistin'e dair açıklamaları Bush'u anımsattı

Obama, Mitchell (sağda) ve Afganistan temsilcisi Holbrooke?la (solda) birlikte poz verdi. FOTOĞRAF: REUTERS

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, diplomasi gündemini belirleyip sıcak bölgelere özel temsilciler atadıktan sonra İsrail ve Filistin arasında barış için ilk kez konuşurken, açıklamaları Bush yönetiminden akıllarda kalanlara çok benzer bulundu. Obama, önceki gün yardımcısı Joe Biden ile Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı ziyaret ederek diplomatlara “İsrail ile Filistinliler ve İsrail ile Arap komşuları arasında kalıcı barış sağlanması için aktif ve agresif şekilde çaba gösterilmesi, yönetimimin politikası olacak” mesajı yolladı. 

‘Filistinlilere umutsuz gelecek olmaz’
İsrail’in güvenliğinin sağlanması ilkesine bağlılığa vurgu yaparken, Filistinlilerin Gazze’de çektiği acılardan duyduğu derin kaygıyı dile getiren Obama, “İsrail’in, meşru, kendisini tehditlere karşı savunması hakkını daima destekleyeceğiz. Hamas, yıllardır masum İsrailli sivillere binlerce roket atıyor. Hiçbir demokrasi, halkına yöneltilen bu tip tehditlere hoşgörüyle bakamaz, uluslararası topluluk da böyle bakmamalı” dedi. Gazze için “Masum İsraillilere açılan roket ateşinin neden olduğu terör ne kadar hoşgörülemezse, Filistinlilere umutsuz bir gelecek kalması da o kadar hoşgörülemez. Son günlerde meydana gelen can kaybından ve Filistinlilerin Gazze’de hissettiği derin acılar ve insani ihtiyaçlardan derin kaygı duyuyorum” diyen Obama, Filistinlilere yardım için İsrail’e Gazze sınırını açma çağrısı yaptı. Hamas’a silah sağlanmasının önlenmesi için de işbirliği vaat eden Obama, Ortadoğu Özel Temsilciliği’ne atadığı 1991’deki Yol Haritası ve Kuzey İrlanda barışının mimarı George Mitchell’i bölgeye yollayacağını belirtti. Mitchell annesi Lübnan asıllı bir Maruni. 

Hamas: Değişimi temsil etmiyor
İlk gününde Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert’i arayan Clinton ise “Amansız bir diplomasi dışında her şey kalıcı ve sürdürülebilir barışı sağlamada başarısız olur” dedi. Ancak Hamas, Obama’nın Filistinlilere yönelik tavrının değişimi temsil etmediğini savundu. Hamas’ın sözcüsü Fevzi Berhum “Yanlış politika benimseyerek başlıyor. Bu politika Filistin halkanın acılarının ve topluca cezalandırılmasının ana nedenidir” eleştirisini yöneltip ekledi: “Obama Siyonist suçlara son verip Filistinlilerin kendilerini savunma hakkını teslim ederek Filistin davasını destekleyen bir pozisyon benimsemelidir.” (ap)