Obama'nın gelişine Erdoğan da şaşmış

Obama'nın gelişine Erdoğan da şaşmış
Obama'nın gelişine Erdoğan da şaşmış
ABD?liderini Medeniyetler İttifakı forumuna çağıran Erdoğan, iş resmi ziyarete dönünce şaşmış: Bu kadar öncelikli olmasını ummadım

‘Sorumlu’ Obama Kaliforniya’da bir meclis toplantısında sıkıntılı gözüken Obama, devletin 182 milyar dolarla kurtardığı sigorta şirketi AIG’nin yöneticilerine 165 milyon dolarlık ikramiye dağıtması yüzünden epey terliyor. Obama “Tüm sorumluluk benim” dedi.
FOTOĞRAF: REUTERS


ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’ye öncelik verip 6-7 Nisan’da ziyaret edecek olması Başbakan Tayyip Erdoğan’ı bile şaşırtmış. Önceki gece TGRT’ye çıkan Erdoğan, ‘Böyle bir şey bekliyor muydunuz’ sorusunu şöyle yanıtladı: “Bu kadar öncelikli olmasını beklemiyordum. Kendilerini telefonda davet ettiğimde, daveti Medeniyetler İttifakı Forumu için yapmıştım. Kendileri ‘Arkadaşlarıma söyleyeceğim, değerlendirsinler’ demişti. Fakat sonra gelen cevap çok daha ilginç oldu. Resmi ziyarete dönüştü. Bu arada belki Medeniyetler İttifakı’yla da iş ayrıca bütünleşecek. 6 Nisan’da resmi ziyaretini Ankara’da yapacak, 7 Nisan’da da İstanbul’da bir programı var. Üzerinde ayrıca çalışılıyor. Bu bizim için çok anlamlı oldu.”

‘Küçük düşünemeyiz’
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de kendisini de Obama ile yeni dönemde ikili ilişkileri ele alacağını söyleyen Erdoğan, “Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olarak paslaşmamız çok daha kolay. Kültürel açıdan, halkının yüzde 99’u Müslüman bir ülke olarak Ortadoğu’daki halklarla münasebetler açısından bizim görüşmelerimiz çok daha farklı. Ziyaret ABD için de büyük önem arz ediyor” dedi. Türkiye’nin hiçbir ülkeyle kavgalı olmadığını anımsatan Başbakan, “Türkiye ABD’nin bölgedeki vazgeçilmezleri arasında. Bunu hazmedenler var, hazmedemeyenler var. Bunlar ayrı mesele. Biz düşman kazanmaya değil, dost kazanmaya gayret edeceğiz” diye konuştu. ABD ile Kıbrıs’tan AB’ye pek çok konuyu ele alacaklarını belirten Erdoğan şu yorumu yaptı: “Sen Türkiye’sin, küçük düşünemezsin. 71.5 milyon nüfusunla hâlâ küçük düşünüyorsan, netice alamazsın. Dünyanın en önemli gündemi enerji ve enerji güvenliğinde transit ülkesin. Bunu yok farz edemezsin...”
Obama’yla Gazze meselesini de görüşeceklerini belirten Başbakan, mazlumların yanında yer almayı sürdüreceklerini söyleyip “Bu milletin tarihi bu” dedi. (aa)