Obama'nın ilk işi Ortadoğu ve İran

Obama'nın ilk işi Ortadoğu ve İran
Obama'nın ilk işi Ortadoğu ve İran

Obama Washington?da valiyle birlikte acılı sosis yemeye gidip sosu silmek için peçete istedi. FOTOĞRAF: AFP

'Hem İsrail hem Filistin'de sivillerin ölmesi içler acısı' diyen Obama, İran konusunda yeni yaklaşım getirecek

WASHİNGTON - ABD’de 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Barack Obama, Filistin sorunu ve İran’la ilgili ilk mesajlarını verdi. ABC televizyonunda George Stephanopoulos’un ‘This Week’ programına katılan Obama, ilk günden Ortadoğu’da barış için çalışacağını, İran’la ilgili yeni yaklaşım getireceklerini söyledi. Gazze’de yaşananlar konusunda hem İsrail hem Filistin tarafından sivillerin ölmesini ‘içler acısı’ diye niteleyen seçilmiş başkan, “Açıkçası bu, yıllardır süren sorunu çözmeye çalışmak için daha kararlı olmamı sağlıyor” dedi. Kampanyasında önceki başkanları bu konuda harekete geçmek için çok bekledikleri için eleştirmiş Obama, “ABD’nin konuya derhal el atmasının önemi üçüncü bir tarafın siyasi çalışmalarının herkese güven vermesi ve adil ve dürüst sonuç istenmesi” dedi. 

‘Cheney’nin tavsiyesi iyi’
“Yapacağım şey 20 Ocak’ta ilk günden derhal ekibi bir araya getirip bir bütün olarak Ortadoğu barış sürecine el atmak olacak” diye konuşan Obama, ekibin ‘bütün aktörlerle temas edeceği’ ve ‘iki tarafın da arzularını karşılayacak stratejik yaklaşım yaratmaya çalışağını’ söyledi. Obama, geçen hafta Başkan Yardımcısı Dick Cheney’den Bush yönetiminin yaklaşımını kenara atmadan dikkatle incelemesi tavsiyesi aldığını aktarıp, “Bu iyi bir tavsiye. Yargıya varmadan önce neler olduğunu bilmeli ve eksik bilgi yahut kampanya retoriğini yargılara temel yapmamalıyız” ifadelerini kullandı. Obama temmuzdaki İsrail ziyaretinde “Biri iki kızımın uyuduğu evime roket fırlatsa onu durdurmak için her şeyi yapardım” sözlerinin arkasında olup olmadığı sorulunca, “Bence bu vatandaşlarını korumak zorunda olan her ülkenin en temel ilkesi” yanıtını verdi.
İran konusunda ise “Çözülmesi gereken en büyük sorunlarımızdan biri olacak” diyen ABD Başkanı, bu ülkenin Lübnan’daki Hizbullah’a desteği ve Ortadoğu’da silahlanma yarışını başlatabilecek nükleer çalışmalarının kaygı kaynağı olduğunu söyledi. Bush politikalarından farklı olarak İran’la çok daha kapsamlı biçimde meşgul olacaklarını “Yeni bir yaklaşım gerek. İran’la hızla iştigal etmenin başlanacak en iyi nokta olduğu inancındayım” sözleriyle dile getiren Obama, bunu şöyle açıkladı: “Bu yaklaşım İran halkının arzularına saygı duyduğumuz fakat uluslararası aktörlerin nasıl hareket etmesi gerektiğine dair açık beklentilerimize dair mesajları içerecek.” “Bunun için hazırlanıyoruz. Hızla ilerleyeceğimizi umuyoruz” diye ekleyen Obama uluslararası toplumun da bu konuda kendilerinden ipuçları alacağını belirtti. (afp, Reuters)