Obama'nın Nobel ödülüne 'talip çıktı'

Obama'nın Nobel ödülüne 'talip çıktı'
Obama'nın Nobel ödülüne 'talip çıktı'

Obama, Afganistan?a takviye asker konusunda kararsızlığından dolayı liderliğini eleştirenlere ?Sıska olabilirim, ama kuvvetliyim? yanıtını verdi. FOTOĞRAF: REUTERS

DAYTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın barış adına hiçbir somut adım atmadan layık görüldüğü Nobel Barış Ödülü’nün 1.4 milyon dolarlık ikramiyesine hemen talip çıktı. ABD’nin Ohio eyaletinde bulunan Dayton Uluslararası Barış Müzesi’nin destekçileri ve gönüllüleri Obama’yı mektup yağmuruna tutarak nakit para ödülünü müzeye bağışlamaya ikna etmeye çalışıyor.
Müzenin kurucuları eyalet yetkililerini de harekete geçirmeye çalışırken, Dayton Belediye Başkanı Rhin McLin kent liderlerinin ABD Başkanı’na başvuracağını belirtti. Dünyada binlerce savaş müzesi ve anıtı olsa da barış müzesi bulunmadığını fark eden barış eylemcisi çift Christine ve Ralph Dull, müzeyi 2005’te açmıştı. Çift, Nobel parasını ilköğretim öğrencileri, risk grubundaki gençler ve genç suçlulara barış eğitimi için kullanmak istiyor. Aralıkta Norveç’e giderek ödülü alacak Obama, parayı hangi kurum ve derneklere bağışlayacağına karar vermedi. (ap)