Obama'nın özgürlük algısı Medvedev'inkiyle aynı

Obama'nın özgürlük algısı Medvedev'inkiyle aynı
Obama'nın özgürlük algısı Medvedev'inkiyle aynı

Rusya eğitim forumunda gençler Medvedev/Putin posterlerinin gölgesinde sabah sporlarını yaptı. FOTOĞRAF: ePa

MOSKOVA - ABD Başkanı Barack Obama, Bush yönetimi döneminde NATO’nun genişlemesi, Doğu Avrupa’ya füze kalkanı ve Kafkasya savaşıyla gerilen ilişkilerde ‘yeni başlangıç için düğmeye basma’ hedefli ilk Rusya ziyaretine bugün başlıyor. Geçen hafta Rus tandem liderliğinde başkanlıktan başbakanlığa geçmiş Vladimir Putin’i ‘iktidar elden bırakmamak’ ve ‘bir yanıyla Soğuk Savaş’ta kalmakla’ itham etmiş Obama, dün Putin’in yerini almış Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’e ise sıcak mesajlar yolladı. Obama, Rus muhalefet gazetesi Novaya Gazeta’ya demecinde, Medevdev’in hukukun üstünlüğü ve yargoda reform hedeflerini desteklediklerini söylerken, “Başkan Medvedev’in ‘özgürlük, özgürlük yoksunluğundan çok daha iyidir’ görüşüne katılıyorum. Demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü birlikte güçlendirmememiz için sebep görmüyorum” dedi.
Obama’ya yanıtını İtalyan basını aracılığıyla verirken, Putin hükümetin icraatlarını yetersiz bulduğunda söylemekten çekinmediği mesajını “Hükümetin çok ağır çalıştığını hissettiğimde açıkça söylerim. Bu normal” diye anlatan Medvedev ise selefiyle ilişkileri için ‘mükemmel’ dedi. Medvedev, “Bu tür şeyler (Putin ile) 20 yıl önce başlayan ve mükemmel olan kişisel bağlarımı etkileyemez” vurgusu yaptı. 
Obama iki günlük ziyaretinde Medvedev’in aksine Putin’le kahvaltıda buluşacak, Rus muhalefetiyle de görüşecek. Ziyarette ABD’nin Afganistan’a askeri ekipmanının Rus havasahasından taşıması ve süresi aralıkta dolacak stratejik silahlarda indirim öngören START anlaşmalarının canlandırılması hedefleniyor. Ancak START anlaşmasına dair belge imzalaya yetişmeyebilir. (Dış Haberler)