Obama'nın Rusya siftahı gölgelendi

Obama'nın Rusya siftahı gölgelendi
Obama'nın Rusya siftahı gölgelendi

ABD Başkanı?nın gelişini bekleyen Moskovalılar, Obama?nın martta Clinton aracılığıyla önerdiği ilişkilerde ?reset? (başlatma düğmesine basma) önerisini sokaklarda icra ediyor. FOTOĞRAF: ap

Obama'nın ilk Moskova ziyareti öncesi 'Rusya'yı hâlâ Putin yönetiyor. Ve Putin kısmen Soğuk Savaş zihniyetini taşıyor' şeklinde eleştiriler getirmesi Rus lideri rahatsız etti. Putin sözcüsü aracılığıyla, eleştirileri reddedip 'Obama beni tanımıyor. Hele bir tanışalım, kendisi değişir' mesajı yolladı

MOSKOVA - ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘ilişkilerde yeni başlangıç’ umuduyla 6-7 Temmuz’da Moskova’ya yapacağı ziyaret öncesi ‘Soğuk Savaş’ ruhundan beslenen klasik Rus-Amerikan kapışması nüksetti. Obama’nın Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’i bir kenara koyarak Rusya’yı hâlâ artık başbakanlık makamında bulanan selefi Vladimir Putin’in yönettiğini öne sürüp, üstüne de Rus lideri ‘kısmen geçmişte kalmakla’ itham edip ‘Değişmesi lazım’ tavrı koymasına yanıt gecikmedi. Putin’den “Obama işin aslını bilmiyor. Değişmesi gereken asıl kendisi” yanıtı geldi. 

‘Medvedev farkında...’
Doğu Avrupa’ya füze kalkanı projesiyle yeni Soğuk Savaş’ı hortlatan sekiz yıllık Bush yönetimi sonrası Rusya’yla martta yeni başlangıç için ‘reset’ (başlatma) düğmesine basmayı önermiş Obama, pazar günkü ziyaret öncesi AP’ye demecinde Putin’i hedef aldı. Obama, ‘Rusya’yı Kremlin’den indikten sonra da Putin’in yönetmeye devam ettiğini’ savunurken, Rus lideri ‘bir yönüyle eski, diğer yönüyle yeni olarak’ nitelendirdi. Obama, ilk kez Londra’da tokalaştığı Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in yanı sıra Putin ile yapacağı görüşmenin gerekçesini açıklarken, “Biz Medvedev’le ileriye doğru bakarken, Putin’in de Amerikan-Rus ilişkilerinde eski Soğuk Savaş dönemi yaklaşımlarının geride kaldığını anlaması gerekiyor. Başka bir yöne bakma zamanı geldi, bence Medvedev bunun farkında. Putin de, bir taraftan eski yöntemlerle, diğer taraftan yeni yöntemlerle iş yapma eğiliminde” ifadelerini kullandı. Obama sözlerini şöyle yumuşattı: “Ama biz kendisine ve Rus halkına, Amerika’nın düşmanca ilişki istemediğini hissettirdiğimizde, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, terörle mücadele, enerji konularında işbirliği istediğimizi gösterdiğimizde, güçlü ortaklar olacağımıza inanıyorum.”
Putin dün bu sözlere  “Biz çarpık bacaklı değiliz. İki ayağımızın üzerine de çok sağlam basarız ve geleceğe bakarız” yanıtı verirken, Sözcüsü Dimitri Peskov ise dün önce Putin ile hiç karşılaşmamış olan Obama’nın yanlış düşündüğünü söyledi.  “Kendisiyle görüşünce düşüncelerinin değişeceğinden eminim” diyen Peskov, bir dönem Sovyetler’in yıkılmasını büyük felaket olarak nitelemiş olan Putin’in ‘Soğuk Savaş’ın bittiğini anlamadığı’ yönündeki eleştiriyi de “Putin bunu çok önceden anladı” sözleriyle reddetti. Rus sözcü buna karşılık “ABD ticari ilişkilere göçmen haklarının tanınması şartı getiren 1974 tarihli ‘Jackson-Vanik Yasası’ gibi kısıtlamalar dayatan Soğuk Savaş yasalarını hâlâ muhafaza ediyor. Bu Soğuk Savaş değil de nedir” diye sordu. 

Askeri alanda iki imza atılacak
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın dirseğindeki kırığın tedavisi sebebiyle katılamayacağı ziyarette, Obama ile Medvedev’in aralıkta suresi dolacak Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START) yerini alacak anlaşma için ortak bildiriye ve ABD’nin Afganistan’a askeri ekipmanlarının havadan ve karadan geçişine dair transit anlaşmasına imza atması bekleniyor. Ancak Rusların, füze kalkanı planından henüz vazgeçememiş Obama’ya karşı soru işaretleri var. Savunma Politikası Konseyi Başkanı Sergey Karaganov, “Rusya Amerikan politikalarında gerçek değişim görmüyor ve açıklamaların makyaj olduğuna inanıyor” dedi. Yine de anketlere göre ABD hakkında olumlu düşünen Rusların oranı eylülde yüzde 22 iken Obama’yla birlikte yüzde 46’ya çıktı. (Dış Haberler)