Obama'nın rüya treni Washington'da

Obama'nın rüya treni Washington'da
Obama'nın rüya treni Washington'da

Obama çifti Delaware?de durup başkan yardımcısı Biden ve eşini aldı. Trende yeni first lady Michelle?in 45. doğumgünü de kutlandı. FOTOĞRAF: AFP

Yarınki yemin töreni öncesi Lincoln gibi trenle başkente giden Obama, sıradan Amerikalıların umudunu taşıdığını söyledi

WASHINGTON - Barack Obama, ABD’nin 44. başkanı olarak göreve başlayacağı yarınki yemin töreni öncesinde siyasi idolü eski başkan Abraham Lincoln’ün 1861’deki rotasını izleyip 80 yaşındaki özel trenle Philadelphia’dan başkent Washington’a uzanan 220 kilometrelik tarihi yolculuğunu tamamladı. Philedelphia’daki 33. Cadde İstasyonu’nda trene binerken, 1861-1865 yıllarında ülkeyi yönetmiş Lincoln’ün köleliğin sonunu getirmesine atıf yapan Obama, sıradan Amerikalıların umutlarını Washington’a götürdüğünü vurgulayıp, ülkeyi ‘ufak hesaplar, önyargı ve yobazlıktan kurtaracak yeni bağımsızlık bildirgesi’ ilan edeceğini söyledi. İlk siyah başkan, karşı karşıya oldukları ciddi zorlukları aşmak için ülkenin kurucularının idealizme sarılmaları gerektiğini anımsatıp “Kötü başlangıçlar, başarısızlıklar, hayal kırıklıkları olacak. En acil hallerde bile sabrınıza sığınmak zorunda kalacağız” dedi.
Dondurucu soğuğa rağmen yoğun ilgiyle karşılaşan Obama’nın treni başkentteki Union İstasyonu’na varmadan önce Delaware’den yardımcısı Joe Biden ve eşini aldı. Ardından Baltimore’da 40 bin kişiye kısa bir hitapta bulunan Obama ekonomiyi düzeltmeyi vaad ederken, Irak ve Afganistan savaşları için “Biri sorumluca bitirilip öteki akıllıca sürdürülmeli” dedi.
45. doğum gününü trende kutlayan First lady Michelle Obama da tebrik yazılı pankartlar eşliğinde yoğun sevgi gösterileriyle karşılaştı. Ekonomik kriz varken yemin töreni için 150 milyon dolar harcanacak olması eleştirilere yol açarken, iki vekili yazdıkları mektupla Roosevelt ve Wilson gibi kriz dönemi başkanlarınınsade törenleri tercih ettiğini anımsattı. (ap)