Obama'nın temiz yönetim vaadi ilk darbeyi sağlıkta aldı

Obama'nın temiz yönetim vaadi ilk darbeyi sağlıkta aldı
Obama'nın temiz yönetim vaadi ilk darbeyi sağlıkta aldı

Başkanlığa alışmaya çalışan Obama ile eşi Michelle, okul çocuklarına ailecek çok sıkıldıkları Beyaz Saray?dan geçenlerde limuzinlerine atlayıp nasıl kaçtıklarını anlattı. FOTOĞRAF: AP

Obama'nın sağlık bakanı adayı Daschle ile bütçe denetçisi adayı Killefer, vergi kaçırdıkları ortaya çıkınca adaylıklarını geri çekti. Temiz yönetim vaadi darbe alan Obama, 'Her şeyi berbat ettim' dedi

WASHINGTON - ‘Değişim’ sloganıyla ABD Başkanı olan Barack Obama, bakan adaylarının vergi kaçırmadan lobiciliklerine uzanan yolsuzluklarıyla ağır darbe aldı. IMF’de çalıştığı dönemde 35 bin dolarlık gelir vergisini ödemediği anlaşılan Tim Geithner’in hazine bakanlığı Senato’da uzun tartışmalardan sonra onaylanırken, önceki gün iki atama fiyaskosu yaşandı. Seçim kampanyasının en ateşli tartışmalarının döndüğü sağlık bakanlığına atanan Tom Daschle ile ‘en önemli atamalardan biri’ diye nitelenerek bütçe ve tasarruf reformunu denetlemekle görevlendirilen Nancy Killefer, Senato’ya hesap verme eşiğini aşamayınca adaylıklarını geri çekti. Zira ilaç lobisinden milyonlarca dolar almış Daschle ve Killefer devlete vergi borcu takmıştı.
İlk siyah başkan, çareyi çuvaldızı kendisine batırmakta buldu: “Amerikan halkına biri güçlü kişilere, diğeri her gün çalışıp vergilerini ödeyen sıradan insanlara yönelik olmak üzere iki ayrı standart olduğu mesajı vermek istemiyorum. Hata yapıldı. Sanırım berbat ettim. Sorumluluğu üstleniyorum. Bir daha tekrarlanmayacak.” Temiz, şeffaf yönetim vaat etmiş Obama, başta vergi borçlarının derhal ödenmesine razı gelmişti.

İlaç lobilerinden geçinmiş
Uzun yıllar Senato çoğunluk liderliğini yapmış Daschle’ın danışmanlık hizmeti verdiği bir arkadaşının tahsis ettiği araç ve sürücüsünü üç yıl kullanmasından kaynaklanan 140 bin dolarlık vergi borcu ortaya çıkmıştı. Daschle, borçlarını geçen ay ödediğini belirtip özür dilese de Senato’yu ikna edemeyince havlu attı. Obama’nın yönetime lobici sokmama kararına rağmen, Daschle son yıllarda senatör seçilemeyince sağlık sigortacıları ile hastanelere danışmanlık yaparak ve enerji-telekomünikasyon alanlarında faaliyet göstererek en az 5.2 milyon dolar kazanmıştı. Killefer de evi ve evdeki yardımcısıyla ilgili vergi sorunları yüzünden adaylıktan çekildi. New Mexico Valisi Bill Richardson, etik soruşturma yüzünden ticaret bakanlığından çekilmişti. (afp, ap)