Obama'ya Afganistan için destek hattı

Kırgızistan'ın Manas üssünü kapatmasıyla zora düşen ABD?ordusunun yardımına Afganistan'a gidecek kargolar için topraklarını açan Tacikistan ve Özbekistan koştu. Gates 20 NATO?müttefikinin yeni katkı vaad ettiğini söyledi

DUŞANBE - Afganistan’daki operasyonlar için kullanılan Kırgızistan’daki Manas üssünü kapatan karar kesinleşip dün Amerikalılara 180 günlük tahliye süresi iletilirken, Tacikistan ve Özbekistan Obama yönetiminin imdadına yetişti. ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Polonya’daki NATO savunma bakanları toplantısında müttefikleri Afganistan’a daha fazla askeri katkıya iknaya çalıştığı sırada Duşanbe ve Taşkent’in askeri nitelik taşımayan kargoların Afganistan’a transit geçişlerine izin verdiği kaydedildi.
ABD donanması ulaştırma sorumlusu Tuğamiral Mark Harnitchek, NATO’nun ihtiyaçlarını giderecek sevkıyatta Tacik kara ve demiryollarının kullanılacağını duyurdu. Harnitchek, Tacik Dışişleri Bakanı Hamrohon Zarifi ile teması sonrası, Özbekistan’ın da Afganistan’a iletilmek üzere Tacikistan’a transit geçişleri kabul ettiğini belirtip “Haftada 50-200 konteynır sevki planlıyoruz. Tacikistan çok önemli çünkü üslerimize yakın” dedi. Yapı malzemeleri, gıda, su ve ilaçtan oluşan yükler Rusya ve Kazakistan üzerinden demiryoluyla Özbekistan’a ulaştırılacak.

‘Şeriat akti kabul edilebilir’
Washington’ın Afganistan’a 17 bin takviye asker kararı aldığı sırada Kırgızistan, Moskova’dan 2.15 milyar dolar kredi ve yardımın ardından kira sözleşmesinde anlaşamadığı ABD’ye Manas üssünü kapatma kararı almıştı. Kırgız Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in dün imzaladığı karar, Manas’ın boşaltılması için ABD’ye 180 gün tanırken, Gates, Kırgızlarla pazarlığın süreceğini söyledi. 2001’de yıllık 63 milyon dolara kiralanmış Manas, ayda 500 ton kargo ile binlerce asker ve sivil personelin transferinde kilit roldeydi. Gates, dün son birkaç günde 20 ülkenin Afganistan’a sivil ve askeri katkı vaad ettiğini söylerken, Afgan hükümetinin Taliban’la olası anlaşmasına da göz kırptı. ABD’li bakan, Svat vadisinde şeriat ilanı karşılığı elde edilmiş ateşkese atıf yapıp, Afganistan’da da Taliban’la böyle bir ateşkesin ‘kabul edilebilir olabileceğini’ söyledi. (afp, ap, Reuters, bbc)