Obama'ya ayarlı ateşkes oyunu

Obama'ya ayarlı ateşkes oyunu
Obama'ya ayarlı ateşkes oyunu

İsrail?in Gazze operasyonunun 22. gününde ölü sayısı 1201?i, yaralı sayısı 5 bin 300?ü geçti. Dün askerler, Gazze?nin kuzeyinde top oynadı. FOTOĞRAFLAR: REUTERS, AP

ABD başkanının değişmesine iki gün kala İsrail Gazze'den çekilmeden tek taraflı ateşkes formülü üretti. Hamas: İsrail kaldıkça direniş sürer

KUDÜS - İsrail, tüm dünyanın heyecanla beklediği Barack Obama’nın ABD başkanı olarak tarih yazacağı salı gününe, 1205’ten fazla Filistinliyi öldürdüğü Gazze operasyonunun gölgesinin düşmemesi için tek taraflı ateşkes formülü üretti. Ancak İsrail birliklerini Gazze’de tutmayı sürdüreceğinden, Hamas da direnişin süreceğini açıkladı.
Dün akşam İsrail güvenlik kabinesi Hamas ile müzakare edilmemiş tek taraflı ateşkesi oylamak için toplanırken, ardından Başbakan Ehud Olmert ile Savunma Bakanı Ehud Barak’ın basın toplantısı düzenleyeceği duyuruldu. Ancak Gazze’den çekilme tarihi koymayan karar, Hamas ateş açarsa yanıt vermeyi içeriyor. Nitekim Hamas yetkilisi Usame Ebu Hamdan “Tek taraflı ateşkes çekilme öngörmüyor. İsrail Gazze’de kaldığı sürece direniş ve çatışmayla karşılaşacak” dedi. 

‘AB savaş gemisi yollar’
Ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Britanya Başbakanı Gordon Brown, Olmert ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e ortak mektup gönderip sürekli ateşkese destek için Gazze’ye silah kaçırılmasıyla mücadele etmeye hazır olduklarını bildirdi. Brown, bu amaçla donanmalarını devreye sokup savaş gemisi göndermeyi önerdiklerini aktarırken, sınır kapılarına Avrupalı gözlemci konuşlandırılmasını yine gündeme getirdi.

Bugün Mısır’da zirve
Mübarek ise İsrail’den derhal şartsız ateşkes ve tümüyle çekilme talep edip “Gazze sınırını güvenliğe alıyoruz. Asla toprağımıza yabancı gözlemci kabul etmeyiz, bu kırmızı çizgimiz” dedi.   Mısır Resmi Haber Ajansı MENA, Olmert’in Mübarek’i telefonla arayarak,  ateşkes önerisine “olumlu yanıt verdiklerini söylediğini” duyurdu. Mısır, bugün Şarm el Şeyh’te Gazze zirvesi düzenleyebilmek için kolları sıvayıp, Türkiye, Fransa, Britanya, İtalya, İspanya ve bir dizi ülkenin liderine davetiye gönderdi.  Önceki gün imzalanan İsrail-ABD anlaşması Basra Körfezi, Kızıldeniz, Aden Körfezi ve Sudan gibi bölgelerde devriye öngörüyor. (Dış Haberler)